Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

ITV: Ustawa ws. Brexitu wykluczy przedłużenie okresu przejściowego

ITV: Ustawa ws. Brexitu wykluczy przedłużenie okresu przejściowego
Brytyjski rząd zakłada, że okres przejściowy nie zostanie przedłużony nawet wtedy, gdy nie uda się wypracować umowy handlowej z UE. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd planuje zmienić projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE, która ma być poddana pod pierwsze głosowanie w Izbie Gmin tak, aby formalnie wykluczyć możliwość przedłużenia o dwa lata okresu przejściowego - podała stacja ITV.
Reklama
Reklama

Wczoraj rzecznik brytyjskiego premiera, a później sam Boris Johnson podczas spotkania z nowymi parlamentarzystami Partii Konserwatywnej potwierdzili, że projekt ustawy zostanie przedstawiony Izbie Gmin w najbliższy piątek. Ustawa ta - nazywana w skrócie WAB - ma dać prawnie obowiązującą moc politycznym uzgodnieniom, zawartym w umowie z UE, wynegocjowanej w połowie października przez rząd Johnsona.

Wczoraj wieczorem stacja ITV podała, że projekt ustawy zostanie zmodyfikowany w stosunku do tego, który pod koniec października został poddany pod głosowanie w Izbie Gmin. Zmiana ma polegać na dodaniu zapisu mówiącego, iż okres przejściowy, w którym relacje Wielkiej Brytanii z UE będą na dotychczasowych zasadach, musi się zakończyć 31 grudnia 2020 r. i nie może być przedłużony.

W trakcie okresu przejściowego powinna być wynegocjowana nowa umowa handlowa Wielkiej Brytanii z UE, co zdaniem Johnsona jest możliwe, a według Brukseli - będzie niezwykle trudne. Brak takiej umowy oznaczać będzie, że z końcem przyszłego roku w praktyce nastąpi Brexit bez umowy.

Wielka Brytania oficjalnie opuści UE 31 stycznia 2020 roku. (Fot. Getty Images)

Zmiana wykluczająca przedłużenie okresu przejściowego jest w rzeczywistości symboliczna, bo można będzie ją ewentualnie usunąć inną ustawą, ale zarazem jest zademonstrowaniem, iż Johnson poważnie traktuje złożone w kampanii wyborczej obietnice o dokończeniu Brexitu tak szybko, jak to możliwe i bez żadnych opóźnień.

Ponieważ w wyborach Partia Konserwatywna odniosła zdecydowane zwycięstwo i ma dużą przewagę nad opozycją, wszystko wskazuje, że projekt ustawy w nowej wersji zostanie przyjęty. Tym niemniej w piątek prace nad nim będą miały charakter głównie symboliczny - posłowie przegłosują skierowanie ustawy do pracy w komisjach, natomiast pozostała część ścieżki legislacyjnej będzie kontynuowana po świąteczno-noworocznej przerwie.

W pierwotnej, październikowej wersji ustawy WAB posłowie w pierwszym głosowaniu poparli ją, co właśnie oznaczało skierowanie projektu do pracy w komisjach, ale nie zgodzili się na to, jak chciał rząd, by całość prac nad ustawą zakończyć w trzy dni. W konsekwencji doprowadziło to do odłożenia brexitu oraz rozwiązania parlamentu i przedterminowych wyborów.

Czytaj więcej:

Niemiecka prasa o Brexicie: Czas patrzeć w przyszłość

Ustawa w sprawie Brexitu wróci do parlamentu w piątek

Johnson przypomina nowym posłom, że muszą odpłacić za zaufanie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama