Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

ISIS is regaining strength in Iraq and Syria

ISIS is regaining strength in Iraq and Syria
Tzw. Państwo Islamskie nie zostało jeszcze pokonane - zwracają uwagę eksperci. (Fot. Getty Images)
Five months after American-backed forces ousted the Islamic State from its last shard of territory in Syria, the terrorist group is gathering new strength, conducting guerrilla attacks across Iraq and Syria, retooling its financial networks and targeting new recruits at an allied-run tent camp, American and Iraqi military and intelligence officers said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Powołując się na przedstawicieli wojska i wywiadu USA i Iraku, dziennik podkreśla, że po zmniejszeniu liczebności sił USA w Syrii i związaną z tym redukcją amerykańskiego wsparcia dla sojuszników walczących z IS "siły amerykańskie i międzynarodowe są w stanie jedynie powstrzymywać IS i trzymać (jej bojowników) z dala od miast".

"Nie ma obaw, że tzw. Państwo Islamskie odbije swoje dawne terytorium (...), jednak grupa ta zdołała zmobilizować 18 tys. aktywnych jeszcze bojowników w Iraku i Syrii. Te uśpione komórki i grupy uderzeniowe dokonywały już ataków snajperskich, organizowały zasadzki, porwania i zamachy na siły bezpieczeństwa i lokalnych przywódców" - donosi "NYT".

IS nadal dysponuje majątkiem szacowanym na 400 mln dolarów, który zdołano ukryć w Syrii lub Iraku albo przemycić do krajów sąsiednich. Uważa się też - podaje gazeta - że organizacja ta inwestuje w różne biznesy, w tym hodowlę ryb, pośrednictwo w handlu samochodami i uprawę konopi indyjskich. IS wymusza też haracze, z których finansuje swoje tajne operacje. Haracze te pobiera np. od rolników na północy Iraku; dżihadyści spalili uprawy tych, którzy nie chcieli płacić.

Niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie sprzyja rozwojowi organizacji terrorystycznych. (Fot. Getty Images)

Ponadto w ostatnich miesiącach bojownicy IS zinfiltrowali 70-tysięczne miasteczko namiotowe Al-Hol w północno-wschodniej Syrii. Kierują nim sprzymierzeni z USA syryjscy Kurdowie, jednak zdaniem amerykańskiego wywiadu nie są oni w stanie zapewnić tam minimum bezpieczeństwa, co skwapliwie wykorzystują dżihadyści IS do propagowania swojej ideologii, rekrutowania nowych członków i nawiązywania kontaktów z byłymi bojownikami - wynika z raportu sporządzonego dla Pentagonu.

ONZ niedawno ostrzegała też, że mieszkający w Al-Hol członkowie rodzin bojowników "mogą stanowić zagrożenie, jeśli nikt się nimi we właściwy sposób nie zajmie".

Bastionem IS są teraz przede wszystkim tereny wiejskie, gdzie jego bojownicy walczą w kilkunastoosobowych grupach, korzystając z nieszczelnej granicy między Irakiem i Syrią oraz słabo pilnowanej nieformalnej granicy między irackim Kurdystanem a resztą tego kraju. W pięciu prowincjach północnego i zachodniego Iraku od początku roku miało miejsce blisko 140 ataków IS, w których zginęło ponad 270 osób; byli to w większości cywile, ale też członkowie irackich sił bezpieczeństwa i lokalnych milicji - wynika z relacji zebranych na miejscu przez "NYT".

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement