Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

IPN zorganizował pokaz filmu "Raport z Auschwitz"

IPN zorganizował pokaz filmu "Raport z Auschwitz"
Film "Raport z Auschwitz" jest skierowany głównie do zachodnich odbiorców. (Fot. Getty Images)
Polacy już od 1941 r. informowali aliantów o sytuacji w niemieckich obozach zagłady w okupowanej Polsce - to jedna z tez filmu 'Raport z Auschwitz', którego pokaz w Warszawie zorganizował IPN. Film Krzysztofa Brożka przedstawia dokumenty z archiwów brytyjskich.
Reklama
Reklama

Projekcja filmu, którą IPN zorganizował dla dziennikarzy, wiąże się ze zbliżającą się 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i jest skierowany - jak podkreślił rzecznik IPN Adam Stefan Lewandowski - głównie do zachodnich odbiorców.

"To jest bardzo ważne we współczesnej polityce historycznej" - wskazał rzecznik. Zwrócił uwagę, że obecnie Polacy oraz inne narody Europy i świata są świadkami batalii na polu międzynarodowym w tym obszarze, a Polska i jej XX-wieczne dzieje stały się obiektem ataków, głównie ze strony przedstawicieli władz Rosji.

"Mamy nadzieję, że ten film będzie też odpowiedzią na zarzuty kierowane w naszą stronę" - podkreślił Lewandowski. Wyjaśnił, że film, którego powstanie sfinansował MSZ, przygotowano w języku polskim i angielskim. Instytut Pamięci Narodowej z kolei - jak dodał obecny na spotkaniu wiceprezes IPN Jan Baster - wsparł produkcję od strony merytorycznej, zgodnie z misją Instytutu, który ma obowiązek badać zbrodnie nazistowskie.

Film dokumentalny "Raport z Auschwitz" w reżyserii Krzysztofa Brożka, którego fragment dostępny jest na You Tube, przedstawia starania Polskiego Państwa Podziemnego na rzecz informowania świata o tym, co dzieje się w okupowanej przez Niemców Polsce. Dzięki dotarciu do brytyjskich archiwów film dowodzi, że Polacy informowali regularnie Zachód o tym, co dzieje się w niemieckich nazistowskich obozach zagłady.

"Produkcja prezentuje nieznane dotąd dokumenty świadczące o tym, że Polacy już od 1941 r. do końca wojny informowali wszystkich aliantów o sytuacji w obozach zagłady na terenie okupowanej Polski" - podał IPN. Tematem obrazu jest również "obojętność Zachodu w czasie II wojny światowej na doniesienia Polskiego Państwa Podziemnego o Holokauście". Bohaterami filmu są więźniowie, głównie z pierwszych transportów do Auschwitz: Kazimierz Albin, Kazimierz Piechowski, Jerzy Bogusz, Karol Tendera, a także Eva Mozes-Kor – ofiara pseudomedycznych eksperymentów nazistowskiego lekarza dr. Josepha Mengele.

"Chciałbym też zwrócić uwagę na jedną osobę, która w tym filmie pokazywana jest tylko parę razy i wypowiada się dość krótko - na panią Harat Rzepecką (Władysława Rzepecka z domu Harat - przyp.red.)" - przekazał konsultant historyczny filmu Zdzisław Jurkowski, który pracuje jako ekspert IPN przy śledztwie dotyczącym zbrodni w Auschwitz; w okresie PRL-u był także działaczem opozycji i obecnie współkieruje Stowarzyszeniem NZS 1980, które zajęło się produkcją filmu.

"Polacy informowali regularnie Zachód o tym, co dzieje się w niemieckich nazistowskich obozach zagłady". (Fot. Getty Images)

"Udało się w ramach śledztwa IPN ją odnaleźć; była oficerem polskiego wywiadu pracującym na kierunku Auschwitz do marca 1943 roku. To ona sporządzała raporty, które były wysyłane do Londynu i złożyła wielogodzinne zeznania, które nagrano pod przysięgą, co jest jednym z elementów poszukiwań tych materiałów; jej ostatniego raportu z marca 1943 roku jednak nie udało się odnaleźć, chociaż wiemy, że dotarł do Londynu razem z oryginalnymi dokumentami z obozu" - dodał.

Pokaz filmu, którego premiera odbyła się w Parlamencie Europejskim 20 listopada 2019 r., IPN zorganizował również z okazji przypadającej 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 

Czytaj więcej:

Ocalały z Holokaustu: Nie rozumiem, czemu prezydent RP nie przemawia w Jerozolimie

"The Times": Putin nie ma racji umniejszając wkład Polski

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama