Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

How do University of Warsaw grads fare 3 years on?

How do University of Warsaw grads fare 3 years on?
Fot. Flickr.com
According to research, over 70 percent of Warsaw University graduates found a full-time job just three years after graduating from university.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
Jak wyjaśnił kierownik badań, dr Mikołaj Jasiński z UW, dzięki danym z ZUS uzyskać można rzetelne dane m.in. o tym, jak długo absolwent poszukuje pracy, jakie jest ryzyko bezrobocia albo jaki jest poziom wynagrodzeń u pracownika etatowego. "Wygląda na to, że absolwenci UW otrzymują pracę etatową bardzo szybko, a co więcej - utrzymują ją" - podsumował Jasiński.

Z badań wynikło, że ponad 70 proc. osób miało etat po 3-4 latach od otrzymaniu dyplomu magistra. Do tego dochodzi jeszcze ok. 10 proc. osób, które założyły działalność gospodarczą czy pracują na umowę-zlecenie. Praca na etat jest stabilna - ok. połowa absolwentów w ciągu trzech lat pracuje u jednego pracodawców. "De facto zjawisko masowych umów śmieciowych nie dotyczy absolwentów UW" - zaznaczył Jasiński.

Dodał, że możliwe było też wyliczenie średnich miesięcznych
zarobków absolwenta UW. Dla roczników 2007-2008 w ciągu trzech lat było to 4 133 zł z pracy etatowej. Jasiński podkreślił, że dane z ZUS nie pozwalają na zdobycie informacji o umowach o dzieło i wysokości wynagrodzeń u osób, które założyły działalność gospodarczą.

Polskie uczelnie zobowiązane są do badania losu absolwentów. Na razie szkoły wyższe taki monitoring prowadzą na własną rękę, według metodologii, którą same sobie wypracują - np. za pomocą przesyłanych absolwentom ankiet. "Wyniki tego badania, które prowadzą uczelnie, w dotychczasowym kształcie nie są satysfakcjonujące" - zauważyła wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Daria Lipińska-Nałęcz. Zaznaczyła, że wyniki takich badań służą głównie marketingowi uczelni, a nie zdobywaniu rzeczywistej wiedzy o losach absolwentów.

Do tego problemu odniósł się także rektor UW, dr hab. Marcin Pałys. "Brak fundamentalnych, rzetelnych danych powoduje, że dyskusje na temat losów czy karier absolwentów czy modeli kształcenia, nie przypominają dyskusji naukowej, ale są raczej dyskursami wyznawców różnych teorii" - przyznał. Zaznaczył, że prezentowane na konferencji badania mogą być impulsem do dyskusji, która "opiera się na informacjach, a nie przekonaniach".

Na razie w badaniu losów absolwentów UW nie uzyskano danych o zatrudnialności absolwentów poszczególnych kierunków studiów. Jednak dane, jakie uzyskiwać ma po nowelizacji ustawy ministerstwo nauki, pozwolić mają na analizę losów absolwentów poszczególnych kierunków czy poziomów studiów.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement