Menu

Home Office stosuje test "dobrego charakteru" u 10-letnich dzieci

Home Office stosuje test "dobrego charakteru" u 10-letnich dzieci
Przez drobne wykroczenie dziecko może stracić szansę na brytyjskie obywatelstwo. (Fot. Getty Images)
Dzieci, które dorastały w Wielkiej Brytanii, są pozbawione prawa do obywatelstwa z powodu zbyt restrykcyjnych przepisów stosowanych przez urzędników imigracyjnych. Home Office dokładnie prześwietla nawet 10-latków - ustaliła komisja parlamentarna.
Reklama

Aplikując o naturalizację trzeba udowodnić, że osoba ubiegająca się o obywatelstwo brytyjskie jest osobą o nieposzlakowanym charakterze. Oznacza to, że aplikant powinien być niekarany w Polsce i w Wielkiej Brytanii oraz cieszyć się tzw. dobrym imieniem.

Co ciekawe, punkt ten jest często decydujący przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu brytyjskiego paszportu nawet w przypadku dzieci i młodzieży, która nie ma wyroków skazujących - wynika z analizy przeprowadzonej przez parlamentarną komisję praw człowieka (Joint Committee on Human Rights - JCHR), która jest zaniepokojona praktykami Home Office.

Posłowie ostrzegają, że przez upomnienie policji lub drobne wykroczenie dziecko, które dorastało w Wielkiej Brytanii, może stracić szansę na brytyjskie obywatelstwo.

Od 2006 r. Home Office odmówił przyznania obywatelstwa aż 400 dzieciom. (Fot. Getty Images)

Jak podaje "The Guardian", od czasu wprowadzenia w 2006 r. testu na "dobry charakter", Home Office odmówił przyznania obywatelstwa aż 400 dzieciom.

Co więcej, dochodzenie komisji wykazało, że w ciągu ostatniej dekady "wymagania dotyczące nieposzlakowanego charakteru zostały rozszerzone na dzieci, które są uprawnione do bycia obywatelami brytyjskimi ze względu na ich bliski związek z Wielką Brytanią".

"Niewłaściwe jest stosowanie takich kryteriów wobec małych dzieci, dla których Zjednoczone Królestwo jest jedynym krajem, który znają i gdzie dorastały całe swoje życie" - wskazują parlamentarzyści, dodając, że Home Office "testował" nawet 10-latków.

Komisja, która bada proponowane przez rząd zmiany w ustawie o obywatelstwie z 1981 r., wezwała Ministerstwo Spraw Wewnętrznych o "bezzwłoczny" przegląd przepisów i natychmiastowe działanie, aby "zapewnić wszystkim sprawiedliwe, niedyskryminacyjne podejście do brytyjskiego prawa".

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama