Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Home Office ruszył z kampanią ws. praw obywateli UE po Brexicie

Home Office ruszył z kampanią ws. praw obywateli UE po Brexicie
Uzyskanie nowego statusu osoby osiedlonej zagwarantuje zachowanie większości dotychczasowych praw. (Fot. Getty Images)
Brytyjski resort spraw wewnętrznych rozpoczął wczoraj ogólnokrajową kampanię informacyjną zachęcającą 3,3 miliona obywateli UE do złożenia wniosku o uzyskanie nowego statusu imigracyjnego, który będzie wymagany po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.
Reklama
Reklama

Informacje na temat systemu osiedleńczego (ang. EU Settlement Scheme) mają się znaleźć na billboardach i innych nośnikach reklamowych w 6 tys. miejsc na terenie Wielkiej Brytanii, w tym - jak zapewniono - "w każdym dużym mieście". Następnie będą także rozpowszechniane za pomocą reklam w telewizji, radiu i internecie, w tym w mediach prowadzonych przez społeczności imigranckie. Całościowy budżet kampanii to blisko 3,75 miliona funtów.

Oficjalne uruchomienie systemu zaplanowano na sobotę, 30 marca. Wtedy też zniesiona zostanie dotychczasowa opłata za złożenie wniosku.

W procesie aplikowania konieczne będzie potwierdzenie tożsamości, miejsca zamieszkania oraz braku wyroków skazujących.

Aby uzyskać status osoby osiedlonej (ang. settled status), trzeba będzie udowodnić, że w ostatnich pięciu latach przebywało się na terytorium Zjednoczonego Królestwa przez co najmniej sześć miesięcy w każdym z tych lat. W przeciwnym razie osoba składająca wniosek otrzyma tymczasowy status osiedlony (ang. pre-settled status), który będzie można zmienić po spełnieniu wymogu pięciu lat.

Na terenie Zjednoczonego Królestwa na stałe mieszka ok. miliona Polaków. (Fot. Getty Images)

Uzyskanie nowego statusu - opartego na brytyjskim, a nie, jak dotychczas, unijnym prawie - zagwarantuje zachowanie większości dotychczasowych praw dotyczących m.in. pobytu, pracy, edukacji i dostępu do świadczeń społecznych.

Jeśli dojdzie do porozumienia Londynu z Brukselą w sprawie warunków Brexitu, obywatele UE będą mieli do końca czerwca 2021 roku czas na zarejestrowanie się. W razie Brexitu bez umowy czas ten skróci się do końca grudnia 2020 roku.

Wiceminister spraw wewnętrznych ds. imigracji Caroline Nokes zapewniła wczoraj, że traktuje priorytetowo "zadbanie o to, aby obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy osiedlili się tutaj i tak wiele dali z siebie naszemu społeczeństwu, nadal czuli się mile widziani". "Dlatego właśnie uruchamiam tę kampanię - aby każdy, kto ma do tego prawo, wiedział jak aplikować i otrzymać status, którego potrzebuje. Chcę, aby obywatele UE pozostali i nadal uważali Wielką Brytanię za swój dom, i zachęcam wszystkich do złożenia wniosku, gdy tylko system zostanie uruchomiony" - dodała.

Na 30 marca - pierwszy dzień funkcjonowania systemu - zaplanowano także otwarte, bezpłatne spotkanie z prawnikami w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Hammersmith w zachodnim Londynie. Przez dwie godziny - od 11:30 do 13:30 - eksperci będą wyjaśniali działanie nowego systemu oraz odpowiadali na pojawiające się pytania dotyczące zabezpieczenia praw w obliczu Brexitu.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z londyńskim ratuszem oraz organizacją pomocową East European Resource Centre (EERC) w ramach prowadzonej przez burmistrza Londynu Sadiqa Khana kampanii "Londyn jest otwarty", która służy podkreśleniu międzynarodowego charakteru brytyjskiej stolicy.

Na terenie Zjednoczonego Królestwa na stałe mieszka niespełna milion Polaków, z czego około 200 tys. w Londynie.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama