Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Home Office i burmistrz Londynu o "settled status": Najlepiej aplikować do 31 grudnia br.

Home Office i burmistrz Londynu o "settled status": Najlepiej aplikować do 31 grudnia br.
Już za 30 dni - w nocy z 31 grudnia 2020 roku na 1 stycznia 2021 roku - skończy się okres przejściowy i Brexit zostanie dokonany. Oznacza to, że oficjalnie Zjednoczone Królestwo nie będzie już częścią Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images)
Obywatele UE chcący zostać w Zjednoczonym Królestwie po Brexicie, nadal tu mieszkać i pracować, są zobowiązani do zarejestrowania się do systemu osiedleńczego (EU Settlement Scheme). I chociaż oficjalny termin, do którego można to zrobić, to 30 czerwca 2021 roku, burmistrz Londynu oraz Home Office (brytyjskie MSW) radzą nie czekać z tym do ostatniej chwili.
Reklama
Reklama

31 grudnia 2020 roku Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zakończy okres przejściowy po Brexicie, co oznacza, że oficjalnie przestanie być częścią Unii Europejskiej. Obywatele Unii Europejskiej, którzy posiadają już status osiedlenia (settled status), mogą być spokojni - ich prawa są zagwarantowane. A co z tymi, którzy jeszcze nie aplikowali? I czy niezależnie od tego, czy UK zawrze porozumienie z UE, będą mogli oni ubiegać się o "settled status" do 30 czerwca? 

"Bez względu na to, czy umowa z UE zostanie zawarta, czy też nie, obywatele UE przebywający już na terenie UK będą mogli aplikować o status osiedlenia do 30 czerwca 2021 roku. Warunkiem jest jednak przebywanie na Wyspach przed 31 grudnia 2020 roku - osoby, które przyjadą do UK po tej dacie, nie będą już mogły aplikować do systemu osiedleńczego" - wyjaśnia biuro prasowe Home Office, dodając, żeby jednak nie czekać na ostatnią chwilę.

O nieodkładanie tej ważnej sprawy do przyszłego roku apeluje też dzisiaj burmistrz Londynu, Sadiq Khan. Podkreśla on, że istnieje niebezpieczeństwo dyskryminowania obywateli UE po 1 stycznia 2021 roku. Zacznie bowiem wówczas obowiązywać nowy system imigracyjny i może się zdarzyć, że niektórzy pracodawcy czy właściciele mieszkań wynajmujący je imigrantom nie będą do końca rozumieć kontynuacji praw Europejczyków - pomimo nieposiadania jeszcze statusu osiedlenia.

"Wciąż brakuje jasności i pełnej informacji od rządu na temat tego, w jaki sposób osoba już zamieszkała w Wielkiej Brytanii będzie mogła udowodnić swoje prawo do mieszkania i pracy tutaj bez uzyskania statusu do 31 grudnia. Może to prowadzić do dyskryminacji europejskich londyńczyków na wielu obszarach, pomimo legalnego zezwolenia na przebywanie w Wielkiej Brytanii" - tłumaczy burmistrz stolicy.

"Badanie przeprowadzone przez New Europeans UK wśród 270 starszych i bardziej potrzebujących pomocy Europejczyków mieszkających w Wielkiej Brytanii, ujawniło, że 68 procent z nich - pomimo tego, że przyznano im status - nie wie, jak uzyskać dostęp do niektórych usług lub udowodnić, że są uprawnieni do pracy tutaj" - informuje Sadiq Khan. Dlatego zwrócił się on do wszystkich obywateli UE w Londynie ze specjalnym apelem, aby jeszcze do końca roku postarali się o rejestrację do EU Settlement Scheme.

Burmistrz brytyjskiej stolicy zwraca też uwagę na inną bardzo ważną sprawę. Na podstawie statystyk opublikowanych przez Home Office w zeszłym tygodniu, obywatele europejscy w Londynie częściej otrzymywali tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled status), a nie osoby osiedlonej (settled status). Bez większej świadomości i dostępnych wskazówek, jak te 603 tys. mieszkańców może zmienić swój status na stały, wielu może stracić prawo do życia i pracy w Wielkiej Brytanii, nie zdając sobie z tego sprawy. 73% z nich nie wie bowiem, jak i kiedy ma zgłaszać aplikację o zamianę swojego statusu (status osiedlenia w pełnym wymiarze otrzymuje się po 5 latach pracy i mieszkania w UK, osoby rezydujące na Wyspach krócej otrzymują tymczasowy status osiedlenia).

Khan apeluje do rządu o przeznaczenie większych środków na zapewnienie wszystkim osobom, które mają tymczasowy status osoby osiedlonej, dokładnej informacji, jak ubiegać się o status osoby osiedlonej - i zapewnienie długoterminowego finansowania doradztwa oraz usług wsparcia dla wszystkich narodowości i środowisk.

"Obywatele UE mieszkający w Londynie są integralną częścią naszego miasta. Cieszy mnie, że tak wielu z nich złożyło już wnioski do systemu osiedleńczego, ale na miesiąc przed końcem okresu przejściowego kieruję bezpośredni apel do wszystkich europejskich londyńczyków - upewnij się, że Ty i cała Twoja rodzina i przyjaciele złożyliście aplikację przed Bożym Narodzeniem. Jeśli nie, obawiam się, że możesz być ofiarą dyskryminacji - ze strony wynajmującego, potencjalnego pracodawcy lub kogokolwiek innego, kto nie rozróżnia Twoich praw od praw osób przybywających od stycznia na podstawie surowszych przepisów imigracyjnych" - podsumowuje Khan.

Przydatne informacje:

  • Serwis dla europejskich londyńczyków po polsku: 

https://www.london.gov.uk/sites/default/files/polish_pdf_complete.pdf

  • Wszystko o EU Settlement Scheme:

https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens

po polsku: https://www.gov.uk/guidance/settled-status-for-eu-citizens-and-their-families-translations.pl

  • Wywiad z ministrem ds. imigracji:

https://londynek.net/czytelnia/Minister+ds.+imigracji+o+statusie+zasiedlenia+i+naszym+zyciu+w+UK+po+Brexicie++czytelnia

Czytaj więcej:

"Polacy z settled status nie muszą się obawiać braku umowy pomiędzy UK i UE"

UK nie wpuści obywateli UE z kryminalną przeszłością. "Zagrażają naszemu stylowi życia"

"Coraz więcej Polaków emigruje i wymeldowuje się z Polski"

Status osiedlenia: Aplikowało już ponad 773 tys. Polaków w UK

Nowi studenci z UE mogą otrzymać duży rachunek po przylocie do UK

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama