Home Office: Surowsze sankcje dla firm wykorzystujących zagranicznych pracowników

Rząd planuje podwoić okres, w którym firmy mogą zostać ukarane za poważne naruszenia przepisów dotyczących zatrudnienia, takie jak niepłacenie minimalnego wynagrodzenia lub wielokrotne łamanie przepisów wizowych.
Minister ds. migracji Seema Malhotra zapewniła, że "osoby nadużywające systemu imigracyjnego poniosą możliwie najsurowsze konsekwencje".
Obecnie firmy, które lekceważą przepisy dotyczące wiz pracowniczych, mogą zostać ukarane sankcjami maksymalnie na 12 miesięcy. Zgodnie z rządowymi planami, okres ten zostanie podwojony do co najmniej dwóch lat w przypadku recydywistów.
W ramach środków wprowadzonych w ramach ustawy o prawach pracowniczych – która przechodzi przez parlament – zostaną również podjęte działania przeciwko pracodawcom, którzy wykazują oznaki łamania przepisów.
Crackdown on employers who flout visa laws and exploit foreign workers | The sector has long campaigned for the government to hold unscrupulous sponsors to account. Now you have it. Well doneð¡.But be advised that you have made the matter worse than ever.https://t.co/55VzPwAyW9
— Migrants At Work LTD. (@migrantsatwork) November 28, 2024
Przedsiębiorstwa, które naruszają przepisy wizowe, nie będą mogły zatrudniać pracowników zagranicznych przez okres 1 roku. Pracodawcy będą musieli również pokryć koszty sponsorowania wizy, zamiast przerzucać je na swoich pracowników.
Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Home Office) podkreśla, że pracownicy zagraniczni w sektorze opieki są szczególnie narażeni na wykorzystywanie.
"Wykorzystywanie pracowników jest całkowicie niedopuszczalne. Niestety, takie praktyki można zaobserwować zwłaszcza w naszym sektorze opieki, gdzie pracownicy przybywający do Wielkiej Brytanii, aby wesprzeć naszą służbę zdrowia i opieki społecznej, zbyt często wpadali w nieuzasadnioną niepewność i zadłużenie. To może i musi się skończyć" - zauważyła minister Malhotra.
Z kolei minister zdrowia Stephen Kinnock dodał, że zagraniczni pracownicy są cenną częścią kadry opieki społecznej, "jednakże nastąpił niedopuszczalny wzrost wykorzystywania i nadużyć wobec nich przez nieuczciwych operatorów".
Zmiany w przepisach będą dotyczyć przede wszystkim wiz dla wykwalifikowanych pracowników, w tym pracowników opieki, a w przyszłości zostaną rozszerzone na inne kwalifikacje.
Czytaj więcej:
UK: Nowe przepisy dotyczące wiz pracowniczych dla obcokrajowców wchodzą w życie 11 marca
Saldo migracji w UK może spaść z 700 tys. do 150-200 tys. rocznie
Liczba kandydatów aplikujących do pracy lub na studia w UK spadła o ponad jedną trzecią
Nowe prawa pracownicze w UK "będą kosztować firmy 5 mld funtów rocznie"
A kim maja robić jak miejscowe lumpy i nietrybysa pasione przez nie(rządy) benefitami nawet w sektorze finansowym i prawniczym coraz więcej zagraniczniaków bo miejscowi w ramach chowu wsobnego wyrastają na debili o czym świadczą decyzje rzadzacych
Ja kupiłem wczoraj 16 domów w Londynie i co podskoczysz mi anonimowy czy Kate czy Ucieczka u Niemca? ty nie masz do mnie szans bo ja pracuję na taśmie i znam życie wybrałem z wypłaty kupiłem 16 domów i mam a ty z czym tutaj do mnie patole z materacy
Wreszcie może Rząd zainteresował się sprowadzaniem i zatrudnianiem emigrcji.To patologia co się dzieje w UK .Wieszkosc firm wykorzystuje zastraszenie i brak znajomości języka.