Menu

Home Office: Surowsze sankcje dla firm wykorzystujących zagranicznych pracowników

Home Office: Surowsze sankcje dla firm wykorzystujących zagranicznych pracowników
W 2023 roku, w ramach programu dla wykwalifikowanych pracowników, Home Office przyznało prawie 200 tys. wiz pracowniczych dla obywateli spoza UE. (Fot. Getty Images)
Firmy, które lekceważą przepisy wizowe, staną w obliczu długotrwałych zakazów zatrudniania pracowników zagranicznych - zapowiada Home Office. Szczególnie narażeni na wyzysk i nadużycia w zakresie wiz pracowniczych są cudzoziemcy zatrudniani w brytyjskim sektorze opieki.

Rząd planuje podwoić okres, w którym firmy mogą zostać ukarane za poważne naruszenia przepisów dotyczących zatrudnienia, takie jak niepłacenie minimalnego wynagrodzenia lub wielokrotne łamanie przepisów wizowych.

Minister ds. migracji Seema Malhotra zapewniła, że ​​"osoby nadużywające systemu imigracyjnego poniosą możliwie najsurowsze konsekwencje".

Obecnie firmy, które lekceważą przepisy dotyczące wiz pracowniczych, mogą zostać ukarane sankcjami maksymalnie na 12 miesięcy. Zgodnie z rządowymi planami, okres ten zostanie podwojony do co najmniej dwóch lat w przypadku recydywistów.

W ramach środków wprowadzonych w ramach ustawy o prawach pracowniczych – która przechodzi przez parlament – zostaną również podjęte działania przeciwko pracodawcom, którzy wykazują oznaki łamania przepisów.

Przedsiębiorstwa, które naruszają przepisy wizowe, nie będą mogły zatrudniać pracowników zagranicznych przez okres 1 roku. Pracodawcy będą musieli również pokryć koszty sponsorowania wizy, zamiast przerzucać je na swoich pracowników.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Home Office) podkreśla, że pracownicy zagraniczni w sektorze opieki są szczególnie narażeni na wykorzystywanie.

"Wykorzystywanie pracowników jest całkowicie niedopuszczalne. Niestety, takie praktyki można zaobserwować zwłaszcza w naszym sektorze opieki, gdzie pracownicy przybywający do Wielkiej Brytanii, aby wesprzeć naszą służbę zdrowia i opieki społecznej, zbyt często wpadali w nieuzasadnioną niepewność i zadłużenie. To może i musi się skończyć" - zauważyła minister Malhotra.

Z kolei minister zdrowia Stephen Kinnock dodał, że zagraniczni pracownicy są cenną częścią kadry opieki społecznej, "jednakże nastąpił niedopuszczalny wzrost wykorzystywania i nadużyć wobec nich  przez nieuczciwych operatorów".

Zmiany w przepisach będą dotyczyć przede wszystkim wiz dla wykwalifikowanych pracowników, w tym pracowników opieki, a w przyszłości zostaną rozszerzone na inne kwalifikacje.

Czytaj więcej:

UK: Nowe przepisy dotyczące wiz pracowniczych dla obcokrajowców wchodzą w życie 11 marca

Saldo migracji w UK może spaść z 700 tys. do 150-200 tys. rocznie

Liczba kandydatów aplikujących do pracy lub na studia w UK spadła o ponad jedną trzecią

Nowe prawa pracownicze w UK "będą kosztować firmy 5 mld funtów rocznie"

    Komentarze
    • Celestyn76
      1 grudnia 2024, 13:51

      A kim maja robić jak miejscowe lumpy i nietrybysa pasione przez nie(rządy) benefitami nawet w sektorze finansowym i prawniczym coraz więcej zagraniczniaków bo miejscowi w ramach chowu wsobnego wyrastają na debili o czym świadczą decyzje rzadzacych

    • Janusz z PGR
      1 grudnia 2024, 16:22

      Ja kupiłem wczoraj 16 domów w Londynie i co podskoczysz mi anonimowy czy Kate czy Ucieczka u Niemca? ty nie masz do mnie szans bo ja pracuję na taśmie i znam życie wybrałem z wypłaty kupiłem 16 domów i mam a ty z czym tutaj do mnie patole z materacy

    • Bozi
      2 grudnia 2024, 05:48

      Wreszcie może Rząd zainteresował się sprowadzaniem i zatrudnianiem emigrcji.To patologia co się dzieje w UK .Wieszkosc firm wykorzystuje zastraszenie i brak znajomości języka.

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 13.06.2025
    GBP 5.0247 złEUR 4.2720 złUSD 3.7056 złCHF 4.5604 zł

    Sport