Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Holandia i Niemcy zabiegają o polskich pracowników

Holandia i Niemcy zabiegają o polskich pracowników
Polskich pracowników sezonowych chce pozyskać przede wszystkim Holandia, która potrzebuje rąk do pracy m.in. w ogrodnictwie. (Fot. Getty Images)
Sytuacja epidemiologiczna powoduje niedobory kadrowe i zmusza firmy w Niemczech czy Holandii do walki o polskich pracowników - wskazali dzisiaj eksperci z agencji pracy OTTO Work Force. Dodano, że dla pracowników sezonowych oznacza to m.in. wzrost wynagrodzeń.
Reklama
Reklama

Jak zwrócono uwagę, mimo pandemii wciąż przybywa ofert pracy za granicą, a zapotrzebowanie na pracowników sezonowych dynamicznie wzrosło w ostatnich tygodniach. Zaznaczono, że pandemia i związane z nią ograniczenia opóźniły wiele decyzji o wyjeździe zarobkowym, dodatkowo wiele osób rozpoczęło w Polsce program szczepień i czeka na przyjęcie kolejnej dawki. "To sprawia, że w ostatnim czasie zmalała liczba osób wyjeżdzających zarobkowo za granicę, a pracodawcy w Holandii czy Niemczech zaczęli się zmagać z niedoborami kadrowymi" - czytamy.

Według ekspertów, dla pracowników sezonowych oznacza to przede wszystkim wzrost wynagrodzeń i dodatkowych bonusów - m.in. premii czy dofinansowania do transportu.

Zgodnie z raportem opracowanym przez portal europa.jobs, na który powołuje się OTTO Work Force, liderem państw w ramach wyjazdów zarobkowych pozostają Niemcy (52,65 proc. w skali wszystkich ofert). Na drugim miejscu, niezmiennie od 2019 r., plasuje się Holandia, a na trzecim Belgia. Natomiast w ostatnim roku drastycznie zmalała liczba ofert z Francji i Wielkiej Brytanii. W drugim przypadku powodem spadku liczby ofert jest nie tylko pandemia, ale także wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - dodano.

Eksperci zwrócili uwagę, że rozpoczął się tzw. wysoki sezon na rynku pracy tymczasowej za granicą, dlatego pojawiło się dużo dobrze płatnych ofert zatrudnienia. Dodano, że holenderscy pracodawcy oferują pracę m.in. w branży logistycznej i produkcyjnej, a także w ogrodnictwie i rolnictwie. "Warunki finansowe, legalność zatrudnienia, ciekawe oferty pracy i bliskość rodzimego kraju sprawiają, że Holandia jest niezmiennie uważana za bardzo atrakcyjne miejsce do pracy. Tamtejsze firmy cenią sobie z kolei pracowitość i rzetelność polskich pracowników" – wskazała Patrycja Liniewicz, International Recruitment Director w agencji pracy OTTO Work Force.

Według prognoz, kierunkiem migracji zarobkowej, który będzie się rozwijał w najbliższych latach, jest Holandia. W informacji zacytowano dane Holenderskiego Urzędu Statystycznego CBS, z których wynika, że w grudniu 2019 r. w Holandii mieszkało ponad 198 tysięcy Polaków, w tym ponad 43 tys. osób tzw. drugiego pokolenia. "Dostępne szacunki demograficzne wskazują, że w najbliższych latach grupa imigrantów zarobkowych, w tym Polaków, w Holandii będzie się zwiększać" - wskazano. 

Czytaj więcej:

Niemieckie media: Dla Polaków praca przy zbiorach szparagów nie jest już opłacalna

Gastronomia ma problem: Pracownicy z UE "nie mogą wrócić" do UK

W sklepach może zabraknąć warzyw i owoców. "Wszystko przez Brexit i brak pracowników z UE"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama