Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The Netherlands wants to bring Poland to the Court of Justice of the EU

The Netherlands wants to bring Poland to the Court of Justice of the EU
Izba niższa holenderskiego parlamentu - Tweede Kamer (na zdjęciu) - dała rządowi czas do 1 lutego, aby zareagować na sytuację w Polsce. (Fot. Getty Images)
The lower house of the Dutch parliament, Tweede Kamer, has adopted a resolution in which it calls on the government to take steps to bring Poland to the Court of Justice of the EU against the failure to comply with the CJEU judgment on the Disciplinary Chamber of the Supreme Court.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Uchwała autorstwa Maartena Groothuizena z liberalnej partii Demokraci 66 wzywa rząd, by "zbadał i poczynił konieczne kroki, by postawić Polskę przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej za uchybienie zobowiązań traktatowych (Art. 259 TFUE), najlepiej we współpracy z podobnie usposobionymi państwami członkowskimi".

Dokument daje rządowi czas do 1 lutego 2021 r. na poinformowanie Senatu na temat poczynionych kroków.

Wymienionymi w uchwale przyczynami podjęcia działań były "polityczna ingerencja w wybór polskich sędziów" oraz zignorowanie przez Polskę postanowienia Trybunału Sprawiedliwości w sprawie powołania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak wskazano w dokumencie, postępowania przed Izbą wciąż trwają, mimo że Trybunał "zdecydował, że są one bezprawne z uwagi na brak niezależności członków Izby".

Dokument stwierdza, że w Polsce zachodzi zagrożenie dla praworządności, a Komisja Europejska nie zdołała wyegzekwować od rządu w Warszawie wcześniejszych wyroków TSUE.

Artykuł 259 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej daje każdemu z państw członkowskich prawo złożenia skargi do Trybunału w Luksemburgu, po wcześniejszym wniesieniu sprawy do Komisji.

Holenderską uchwałę skomentował m.in. były lider liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt, który stwierdził na Twitterze, że jest to "znak tego, co nadejdzie" i świadczy o konieczności "pilnego umieszczenia mechanizmu praworządności".

Polska Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest nieuznawana przez sędziów trzech innych Izb Sądu Najwyższego ze względu na powołanie sędziów tej Izby przez upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa. Połączone izby Sądu Najwyższego uznały w uchwale, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, a także w rozumieniu polskich regulacji.

Czytaj więcej:

Unijny komisarz: Prawo UE ma prymat nad prawem krajowym

12 października przed TSUE rozprawa ws. ekstradycji Polaka z Holandii

Szefowa KE: "Polska może iść do TSUE zamiast blokować budżet UE"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement