Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Holandia chce, aby Londyn wyjaśnił stanowisko ws. przyszłych relacji z UE

Holandia chce, aby Londyn wyjaśnił stanowisko ws. przyszłych relacji z UE
Premier Holandii zaakcentował znaczenie okresu przejściowego. (Fot. Getty Images)
Szef holenderskiego rządu Mark Rutte chce, by Wielka Brytania wyjaśniła swoje stanowisko w sprawie swoich przyszłych relacji z Unią Europejską. Premier Holandii poparł również wprowadzenie okresu przejściowego w relacjach między Londynem a UE po Brexicie.
Reklama

Rutte rozmawiał wczoraj w Hadze z głównym negocjatorem Brexitu z ramienia KE Michelem Barnierem o kolejnym etapie negocjacji w sprawie Brexitu. "Ważne jest, aby Wielka Brytania wyjaśniła swoje stanowisko w sprawie naszych przyszłych relacji. Okres przejściowy jest ważny, aby zminimalizować wpływ na obywateli i przedsiębiorstwa. Pełne wsparcie dla Barniera jako jedynego unijnego negocjatora" - napisał na Twitterze po spotkaniu szef holenderskiego rządu.

Barnier podziękował holenderskiemu premierowi za poparcie. "Jedność i wzajemne zaufanie będą kluczowe w zbliżaniu się do drugiej fazy negocjacji i robieniu kroków naprzód" - zaznaczył główny negocjator KE.

Holandia jest jednym z głównych unijnych partnerów handlowych Wielkiej Brytanii, która ma opuścić Wspólnotę w marcu 2019 r.

W grudniu ubiegłego roku przywódcy 27 krajów UE zdecydowali, że postęp w pierwszej fazie rozmów na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest wystarczający, by zacząć kolejny etap negocjacji.

Rozmowy w sprawie Brexitu toczą się od początku czerwca 2017 roku. Zgodnie z wytycznymi z kwietnia 2017 roku ich pierwszy etap przewidywał, że Wielka Brytania i strona unijna porozumieją się w trzech podstawowych kwestiach: przyszłych praw obywateli Unii w Zjednoczonym Królestwie i brytyjskich w Unii, statusu granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną oraz rozliczeń finansowych. Wynegocjowanie tych kwestii umożliwiło przejście do kolejnej fazy rozmów.

Zespołom negocjacyjnym przewodzą dwaj doświadczeni politycy; ze strony unijnej ­- Barnier, były minister spraw zagranicznych Francji i były komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług, a ze strony brytyjskiej - David Davis, były minister ds. europejskich i były przewodniczący Partii Konserwatywnej.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i zgodnie z ustaleniami ma opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

 

  Komentarze


  • Robi
   10 stycznia, 11:17

   UK raczej nie wyjdzie z UE wszystko pada na pysk Angole juz nie chca brexitu ludzie mlodzi uciekaja brakuje ludzi do pracy.

  • ObivanKanobi
   10 stycznia, 11:53

   Jak byli na tyle głupi, żeby powiedzieć "out" to ich sprawa. Już teraz widać, że UE naciska na Brexit, a nie UK i będą dalej naciskać. UE im tego nie popuści. Choćby tylko po to, by pokazać innym krajom ile kosztuje trzaśnięcie drzwiami w Europie.
   Będą mieli swoją "Enclave". Na dobre i złe, czy tego chcą dalej czy nie.

  • Bak. Jan BakU
   10 stycznia, 13:40

   UK wyjdzie z Unii bo chce wyjsc. A Unia to moze im nagwizdac, maja racje że wychodza A leszczy do prostej roboty zawsze sprowadza ale dadza wizy na 5 lat i koniec marzen o benefitach, dzieciorobstwie i councilowych mieszkaniach.

  • Pawel
   10 stycznia, 14:40

   ciekawe co oni beda exportowac do tej azij

  • Hill
   10 stycznia, 16:10

   Co Europa juz sie obawia gdzie sprzeda swoje produkty,Holendrom zalezy na dobrych relakcjach bardziej nie innym kwiaty,warzywa, ze szklarni sa wysylane kazdego dnia do UK a jak skonczy sie szklarniowa wysylka to pkb spadnie i emigrancji przepraszam orzelki nasze wyjada.

   I przestancie sie wcinac w sprawy UK bo to nie wasz problem ,Uk bylo i bedzie czy to bogate czy biedne a Niemcy iFancuzi lepiej niech szykuja kase bo jak RP dostanie mnie bedzie dym,bo UK juz nie sponsoruje biedakow I cwaniakow

  • Willys
   10 stycznia, 23:34

   O prosze.THC zmienił nick na Hill i dalej żyje iluzją,że jest Brytyjczykiem.Ciekawy przypadek dla psychiatrów.

  • Eko
   11 stycznia, 07:11

   Ale szczekanie pajacow wszyscy wiedza lepiej co bedzie hahahahaha

  • THC
   11 stycznia, 08:03

   I co z tego? Ja dalej mam £65K/rok i wlasne M! Odezwali sie znawcy co na szkole kamieniami rzucali. hue hue hue

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama