Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Holandia: Zakaz hodowli zwierząt w celu pozyskania futer

Holandia: Zakaz hodowli zwierząt w celu pozyskania futer
Rynek naturalnych futer wciąż jest warty krocie. (Fot. Getty Images)
Regulacje dotyczące praw zwierząt w Holandii zostały rozbudowane. W kraju tym wprowadzono zakaz hodowli na futra, który ma obowiązywać od 2024 r. Producenci starali się go obalić przed sądem, ale im się to nie udało.
Reklama

Normy zebrane są w specjalnej ustawie o zwierzętach (Wet dieren). Dodatkowo, większość samorządów zabrania posiadania większej liczby zwierząt. Ci, którzy je hodują lub mają w ramach hobby, mogą się zwrócić o zezwolenie na wyjątek od tej reguły.

"Przepisy dotyczące trzymania zwierząt wprowadzono etapami. Ustawa o zwierzętach została zainicjowana w 2011 r., a zakończona w 2014 r. W tym okresie wprowadzono również ustawę dotyczącą przetrzymywania zwierząt domowych" - poinformował konsul ds. weterynaryjnych w stałym przedstawicielstwie Holandii przy UE Eric van der Sommen.

Holendrzy mają surowe regulacje dotyczące hodowli i obrotu zwierzętami domowymi. Obejmują one ich identyfikację, programy szczepień czy minimalne wymiary przestrzeni, w jakiej mają być przetrzymywane.

Nie można np. sprzedawać zwierząt osobom poniżej 16. roku życia (aby unikać sytuacji, gdy młoda osoba znudzi się swoim pupilem i go porzuci). Sprzedawcy nie mogą wystawiać zwierząt w witrynach, a kupującemu muszą dostarczyć wszelkie informacje na piśmie.

W przypadku hodowli psów, konieczne jest ich chipowanie już w wieku kilku tygodni, a także zarejestrowanie szczeniaków do tygodnia po ich przyjściu na świat. W przypadku importu psa konieczne jest jego zarejestrowanie w okresie do dwóch tygodni bez względu na wiek.

Wszyscy, którzy chcieliby sprowadzić do Holandii psa, kota czy fretkę, muszą ją zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Zwierzę musi również posiadać odpowiedni dokument - specjalny paszport. Nie wolno trzymać psów na łańcuchu - podczas spacerów oczywiście mogą być stosowane smycze.

Holendrzy w ogóle nie dopuszczają wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach, jak również transportowania zwierząt w takich celach przez ich kraj. Są jednak wyjątki dotyczące zwierząt w parkach wodnych czy ogrodach zoologicznych.

 

  Komentarze


  • 777
   30 listopada 2017, 09:49

   Nienawidzę ludzi,ponieważ kocham zwierzęta.

  • Elka
   30 listopada 2017, 11:22

   Brawo Holandia. Wszędzie powinien obowiązywać zakaz hodowli na futra. Przy tak bogatej technologii produkcji odzieży śmierć zwierząt w celu zaspokojenia sadystycznych zachcianek jest zbrodnia wobec bezbronnych. Podobnie z występowaniem zwierząt w cyrkach , którym to podobno sprawia przyjemność to przecież znęcanie nad słabszym.

  • M
   30 listopada 2017, 12:20

   Brawo

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.09.2018
  GBP 4.799 złEUR 4.294 złUSD 3.651 złCHF 3.777 zł

  Sport


  Reklama