Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Holandia: Były skrajnie prawicowy poseł przeszedł na islam

Holandia: Były skrajnie prawicowy poseł przeszedł na islam
Polityk słynął ze swoich antyislamskich wypowiedzi. (Fot. Getty Images)
Były skrajnie prawicowy poseł holenderski Joram van Klaveren, przez wiele lat zagorzały przeciwnik muzułmanów, wczoraj kompletnie zaskoczył holenderską opinię publiczną, ogłaszając swoje przejście na islam.
Reklama

Van Klaveren przez lata prowadził zaciętą walkę z islamem w holenderskiej Izbie Reprezentantów, gdzie zasiadał z ramienia nacjonalistycznej i antyimigracyjnej Partii Wolności (PVV). Uważany był za prawą rękę założyciela PVV Geerta Wildersa, polityka znanego w Holandii z krytyki ideologii islamu i wyrażania poglądów rewizjonistyczno-syjonistycznych.

40-letni van Klaveren w wywiadzie dla dziennika NRC wyjaśnił, że zmienił światopogląd podczas pisania książki, która początkowo miała być bardzo krytyczna wobec islamu. "Jeśli wszystko, co napisałem do tej pory, jest prawdą, a tak myślę, to jestem de facto muzułmaninem" - oznajmił. Dodał, że jego książka zatytułowana "Od chrześcijaństwa do islamu w czasie świeckiego terroru" ukaże się wkrótce.

Były poseł określił się jako osoba "szukająca od długiego czasu swojej wiary". "Brzmi to trochę jak religijny powrót do mojego wnętrza" - podkreślił i przyznał, że jego "nawrócenie na islam" miało miejsce pod koniec października zeszłego roku.

Według holenderskiej prasy, deklaracja van Klaverena zaskoczyła "zarówno jego przyjaciół, jak i wrogów". Dziennikarze przypominają, że były parlamentarzysta zakończył współpracę z Partią Wolności w 2014 roku, ale wkrótce założył własne antyislamskie ugrupowanie "Dla Holandii" (VNL), po czym wycofał się z polityki po rozczarowującym wyniku w wyborach parlamentarnych w 2017 roku.

"Jeśli nie jest to chwyt reklamowy promujący jego książkę, to jest to naprawdę wyjątkowy wybór kogoś, kto ma dużo do powiedzenia na temat islamu - skomentował słowa van Klaverena inny antyislamski polityk Jan Roos, współzałożyciel VNL. "Ale mamy wolność wyznania w Holandii i on może czcić każdego, kogo chce".

Said Bouharrou, członek zarządu meczetów marokańskich w Holandii, wyraził ogromne zadowolenie ze słów van Klaverena. "To wspaniałe, gdy ktoś, kto był tak krytyczny wobec islamu, zdaje sobie sprawę, że ta religia to nie jest zło" - poinformował i podkreślił, że taka odwaga zasługuje na najwyższy szacunek.

Joram van Klaveren nie jest pierwszym holenderskim politykiem znanym ze skrajnie antymuzułmańskich poglądów, który przeszedł na islam. W 2013 roku to samo uczynił Arnoud van Doorn, także były członek ugrupowania Geerta Wildersa.

 

  Komentarze


  • Anty
   6 lutego, 17:50

   Szukanie na sile zainteresowania!NIE zmienia sie pogladow ot tak!Przyglupy lewackie raczej

  • Vesper
   6 lutego, 21:44

   Moja sąsiadka mi mówiła że islam zaleje Europę. Patrząc na twarz Jaroma to brak holenderskiej urody... Pisząc wprost nikt nie zmienia religii od tak sobie. Chyba sąsiadka ma rację... Przerażające

  • Thaithi
   7 lutego, 01:25

   Zapewne aby moc bawic sie z dziecmi, w islamie to tradycja.

  • Raze
   7 lutego, 06:06

   Religia to opium dla mas. Oczywiście to moja opinia. I ja się z nią zgadzam.

  • Ruski troll
   7 lutego, 09:05

   W du--e się przewraca z dobrobytu

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama