Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hiszpanki opóźniają decyzję o macierzyństwie. Winna pandemia

Hiszpanki opóźniają decyzję o macierzyństwie. Winna pandemia
W Hiszpanii kobiety decydują się pierwsze dziecko w wieku, który wynosi średnio ponad 32 lata. (Fot. Getty Images)
Z powodu pandemii większość Hiszpanek przełożyła decyzję o macierzyństwie. Prawie 74 proc. kobiet poniżej 45 lat nie uważa macierzyństwa za priorytet w ciągu najbliższych 5 lat - wynika z najnowszych badań X Barometru Rodzin w Hiszpanii (The Family Watch), opublikowanych w styczniu.
Reklama
Reklama

"Decyzja o założeniu rodziny coraz bardziej się opóźnia. Kryzys demograficzny połączony z kryzysem zdrowotnym i gospodarczym nie zapowiadają zmian w następnych latach" - oceniła dyrektor The Family Watch, Maria Jose Olesti.

Hiszpania jest, obok Malty, krajem o najniższym współczynniku dzietności w Europie, który wynosi - 1,23. Pierwsze dziecko kobiety mają tu średnio w wieku ponad 32 lat - wynika z najnowszych danych Krajowego Instytutu Statystyki (INE).

Zdaniem dyrektora Międzynarodowego Uniwersytetu w La Rioja (UNIR), Rafaela Puyola, "wskaźnik urodzeń w Hiszpanii spadnie jeszcze bardziej wskutek silnego kryzysu gospodarczego związanego z pandemią i zubożenia ludności, a także z powodu strachu przed skutkami koronawirusa u kobiet w ciąży".

Jeszcze w ub. roku 40 proc. kobiet w wieku rozrodczym deklarowało chęć posiadania dzieci w ciągu najbliższych 5 lat, jednak podczas pandemii wskaźnik ten zmniejszył się do 26 proc.

Z badań zrealizowanych przez firmę GAD3 wynika, że założenie rodziny znajduje się obecnie na końcu priorytetów osób dorosłych (do 45 lat). Istotniejszymi priorytetami są: postęp w pracy zawodowej (prawie 90 proc.), kontynuowanie studiów (prawie 62 proc.) czy podróżowanie (ponad 58 proc.). Oprócz tego, 85 proc. badanych uważa, że obecnie jest trudniej założyć rodzinę.

Zdaniem Puyola, państwo powinno pomagać rodzinom z dziećmi. Dodał on, że "nie chodzi jednak o wdrażanie takich rozwiązań, jak czek na dziecko, ale o prowadzenie zintegrowanej pomocy rodzinie, jak korzyści w dostępie do mieszkania, ulgi podatkowe, ułatwienia w osiągnięciu równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, bezpłatną opiekę nad dziećmi czy płatne urlopy". Hiszpania znajduje się na końcu krajów europejskich pod względem pomocy socjalnej dla rodzin.

Czytaj więcej:

W UK rosną obawy o dzieci urodzone w czasach epidemii

Polki rodzą w UK najwięcej dzieci. Zaraz po Brytyjkach

Trwa "mikroewolucja". Coraz więcej dzieci rodzi się bez zębów mądrości

Hiszpania liderem bezrobocia wśród młodych ludzi w Europie

Rekordowo szybko zmniejsza się liczba Polaków

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama