Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Hiszpania wydała 610 mln euro na ochronę granic przed migracją z Afryki

Hiszpania wydała 610 mln euro na ochronę granic przed migracją z Afryki
Nielegalni imigranci, którym udało się przedostać przez granicę w Ceucie. (Fot. Getty Images)
Władze Hiszpanii wydały od 2002 r. ok. 610 mln euro na ochronę granic przed napływem afrykańskich migrantów - wynika z badań fundacji porCausa. Beneficjentami tych środków jest ponad 300 hiszpańskich i zagranicznych spółek.
Reklama

Według dziennika "El Confidencial", od września ub.r. do Hiszpanii co miesiąc napływa co najmniej tysiąc nielegalnych migrantów, głównie z krajów Afryki Subsaharyjskiej. Rekordowy okazał się tegoroczny sierpień, gdy ich liczba przekroczyła 3 tys. osób.

Z opublikowanego przez gazetę badania fundacji porCausa wynika, że na ochronę granic przed napływem afrykańskich migrantów Madryt wydał od 2002 r. 610 mln euro. Na wydatkach tych miało skorzystać ponad 300 firm, w szczególności trzy notowane na madryckiej giełdzie spółki: Indra, Dragados oraz Ferrovial. Łącznie otrzymały one od państwa 125 mln euro na ochronę hiszpańskiego wybrzeża, Wysp Kanaryjskich oraz Melilli i Ceuty, hiszpańskich enklaw w Afryce Północnej.

Większość środków wydawanych przez Hiszpanię na zatrzymanie migrujących Afrykańczyków przeznaczonych zostało na unowocześnienie technologii ochrony granic. Wśród nich najdroższy był tzw. Zintegrowany System Ochrony Zewnętrznej (SIVE), który kosztował blisko 190 mln euro.

W czerwcu br. władze w Madrycie ujawniły, że od 2009 r. wydały ponad 150 mln euro na walkę z nielegalną imigracją na Wyspach Kanaryjskich. Środki trafiły głównie do Senegalu i Mauretanii na zwalczanie przerzutu obywateli tych krajów na hiszpański archipelag.

Z kolei we wrześniu br. rząd premiera Hiszpanii Mariano Rajoya ujawnił, że co roku na utrzymanie ogrodzeń granicznych w Ceucie i Melilli Madryt wydaje 2 mln euro.

 

  Komentarze


  • Lilu
   14 listopada 2017, 10:31

   A gdyby tak postawili dziala armatnie dla odstraszania to moze by za dzialalo? Jak to w ogóle mozliwe ze teraz byle kto moze sobie przekroczyc granice?Kiedys to by bylo nie do pomyslenia! Europa juz sie skonczyla.Szkoda tak piekengo kontynentu

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama