Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hiszpania: Wielotysięczne manifestacje zwolenników i przeciwników secesji Katalonii

Hiszpania: Wielotysięczne manifestacje zwolenników i przeciwników secesji Katalonii
Mieszkańcy Katalonii - zarówno sympatycy, jak i przeciwnicy separatyzmu - zazwyczaj deklarują niechęć wobec przemocy na ulicach miast regionu. (Fot. Getty Images)
W kilkunastu sobotnich manifestacjach zwolenników i przeciwników odłączenia się Katalonii od Hiszpanii wzięło udział kilkaset tysięcy osób. Największa demonstracja zwolenników jedności kraju odbyła się w Madrycie, a separatystów - w Barcelonie.
Reklama
Reklama

W rozpoczętym w hiszpańskiej stolicy przed południem wiecu przy placu Kolumba wzięło udział kilka tysięcy osób, w tym politycy centroprawicowej Partii Ludowej (PP) oraz skrajnie prawicowej Vox z jej liderem Santiago Abascalem.

Podobne manifestacje na rzecz jedności Hiszpanii odbyły się wczoraj również w Katalonii, m.in. w Barcelonie oraz Geronie. Podczas zorganizowanego przed barcelońskim ratuszem wiecu kilka tysięcy osób wzywało rządy Hiszpanii i Katalonii do dialogu i przeciwdziałania kolejnym zamieszkom.

Chaos w regionie i starcia separatystów z policją wybuchły krótko po ogłoszeniu przez hiszpański Sąd Najwyższy 14 października werdyktu skazującego 9 katalońskich polityków na 9-13 lat więzienia za organizację w 2017 r. nielegalnego referendum niepodległościowego w regionie. W dotychczasowych zamieszkach w Katalonii rannych zostało ponad 600 osób, z których blisko połowa to policjanci i żandarmi.

Żądania organizacji referendum niepodległościowego pojawiły się podczas dwóch zorganizowanych wczoraj późnym popołudniem wieców separatystów w Barcelonie. (Fot. Getty Images)

Mieszkańcy Katalonii - zarówno sympatycy, jak i przeciwnicy separatyzmu - zazwyczaj deklarują niechęć wobec przemocy na ulicach miast regionu. Wskazują, że obawiają się, iż straci na tym szczególnie wizerunek Katalonii, odstraszając licznie docierających tam dotychczas turystów.

"Już w pierwszych miesiącach po kryzysie wywołanym przez referendum niepodległościowe w 2017 r. wyraźnie spadła liczba odwiedzających Katalonię turystów. Obawiamy się, że teraz sytuacja może ulec znacznemu pogorszeniu" - stwierdziła pochodząca z Barcelony 40-letnia Dora Valencia.

W ocenie innej mieszkanki stolicy Katalonii Juany Soli zarówno hiszpański rząd Pedro Sancheza, jak też regionalny gabinet Quima Torry powinien jak najszybciej rozpocząć negocjacje w sprawie uspokojenia sytuacji w Katalonii. "Jeśli odpowiedzialni za główne polityczne decyzje nie podejmą dialogu, sytuację niezgody wykorzystają radykalni separatyści, których głównym celem jest sianie zamętu. Na kryzysie tymczasem nie skorzystają ani władze w Madrycie, ani gabinet w Barcelonie" - zauważyła Sola.

Hiszpański rząd Pedro Sancheza, jak też regionalny gabinet Quima Torry powinien jak najszybciej rozpocząć negocjacje w sprawie uspokojenia sytuacji w Katalonii - twierdzą mieszkańcy regionu. (Fot. Getty Images)

W sobotę szanse na rozpoczęcie dialogu z władzami Hiszpanii osłabił Torra swoją deklaracją zapowiadającą dążenie do organizacji kolejnego referendum niepodległościowego w Katalonii. Szef regionalnego rządu stwierdził, że od procesu secesji "nie ma już odwrotu".

Żądania organizacji referendum niepodległościowego pojawiły się też wczoraj podczas dwóch zorganizowanych późnym popołudniem wieców separatystów w Barcelonie. Oba wydarzenia zgromadziły kilkaset tysięcy zwolenników niepodległości Katalonii.

Na manifestację zorganizowaną przez największe katalońskie organizacje separatystyczne, Omnium Cultural i ANC, a także na więc radykalnych Rad Obrony Republiki (CDR), przybyły duże grupy Katalończyków mieszkających poza stolicą. Przyjechali oni głównie pociągami oraz prawie 500 autokarami.

Wśród głównych haseł protestujących było natychmiastowe wypuszczenie skazanych 14 października separatystów, a także rozpisanie kolejnego plebiscytu w sprawie niepodległości Katalonii.

Czytaj więcej:

Burzliwe protesty w Barcelonie. Rannych 72 policjantów

Wielki marsz w Barcelonie przeciw niepodległości Katalonii

Hiszpania: Blokady na drogach i torach kolejowych w Katalonii

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 22.04.2024
    GBP 5.0131 złEUR 4.3203 złUSD 4.0540 złCHF 4.4505 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama