Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Hiszpania: W tym roku przybyło ok. 23 tys. nielegalnych imigrantów

Hiszpania: W tym roku przybyło ok. 23 tys. nielegalnych imigrantów
Imigranci z Afryki za wszelką cenę próbują dostać się do Europy przez Hiszpanię. (Fot. Getty Images)
Kończący się rok jest rekordowy w tej dekadzie pod względem liczby imigrantów, którzy bez ważnych dokumentów dostali się na terytorium Hiszpanii. Od 1 stycznia do 19 listopada do tego kraju przybyło nielegalnie około 23 tys. osób, głównie z Afryki.
Reklama

Jak oszacował na podstawie danych straży granicznej dziennik "El Confidencial", więcej nielegalnych imigrantów napłynęło do Hiszpanii tylko w 2006 r. Ponad 31,6 tys. osób bez ważnych dokumentów dostało się wówczas na jej terytorium, głównie przez archipelag Wysp Kanaryjskich.

W tym roku na jednostkach pływających dotarło do granic Hiszpanii około 23 tys. nielegalnych imigrantów, przede wszystkim z Afryki. Pozostałe 3,2 tys. osób wdarło się do hiszpańskich enklaw w Afryce Północnej: Ceuty i Melilli.

Wśród nielegalnych imigrantów docierających do Hiszpanii dominowali obywatele Maroka oraz Algierii. Stanowili odpowiednio 23 i 21 proc. wśród wszystkich osób przybywających bez ważnych dokumentów do tego iberyjskiego kraju.

Innymi nielegalnymi imigrantami w tym roku w Hiszpanii byli obywatele państw Afryki Subsaharyjskiej, w tym przede wszystkim Wybrzeża Kości Słoniowej, Gwinei, Kamerunu, Mali oraz Nigerii.

Hiszpania wydaje rocznie ponad 2 mln euro na utrzymanie ogrodzeń granicznych w swoich enklawach w Afryce Północnej: Ceucie i Melilli. Obie są celem regularnych, a zarazem masowych wtargnięć imigrantów; dochodzi do nich co najmniej raz w miesiącu.

Budowa ogrodzeń granicznych w północnoafrykańskich enklawach Hiszpanii ruszyła pod koniec lat 90., była dofinansowywana z funduszy unijnych. Zarówno w Ceucie, jak i w Melilli inwestycja przekroczyła wartość 30 mln euro.

We wtorek w efekcie działań hiszpańskiej policji i marokańskiego wojska udało się zatrzymać około 300 Afrykańczyków, którzy usiłowali wedrzeć się do Ceuty. Wszyscy są obywatelami państw Afryki Subsaharyjskiej.

W ubiegłym tygodniu hiszpańskie statki ratownicze i okręty marynarki wojennej uratowały u południowo-wschodnich wybrzeży tego kraju 650 imigrantów, wśród których większość stanowili Algierczycy. Na 44 łodziach próbowali oni dotrzeć do wybrzeży prowincji Murcja.

 

  Komentarze


  • Polak we Francji
   24 listopada 2017, 15:15

   Fakt, to jest duży problem...
   Słyszałem tu we Francji od znajomego Polaka, że tysiące Marokańczyków podobno ukrywają się "po lasach" gdzieś w Hiszpanii...
   Na pewno próbują się jakoś wbić do Francji. Na granicy hiszpańsko francuskiej są prawie zawsze kontrole, w pociągu czy autokarze.

   A tu króciutka, ale świetna relacja o sytuacji uchodźców na pograniczu Italii i Francji, wrzesień 2017 Ventimiglia i Menton :

   https://www.youtube.com/watch?v=9ugVadW7p24

   https://www.youtube.com/watch?v=9ugVadW7p24

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama