Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Hiszpania: Socjaliści wygrali wybory parlamentarne

Hiszpania: Socjaliści wygrali wybory parlamentarne
PSOE Pedro Sancheza będzie musiało poszukiwać koalicjantów do utworzenia większościowego gabinetu. (Fot. Getty Images)
Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) wygrała wczorajsze wybory parlamentarne w Hiszpanii. Według wstępnych wyników, po obliczeniu 99,9 proc. głosów, socjaliści zapewnili sobie 123 miejsca w 350-osobowym Kongresie Deputowanych.
Reklama

Wynik ugrupowania premiera Pedro Sancheza, rządzącego krajem od czerwca, oznacza, że PSOE będzie musiało poszukiwać koalicjantów do utworzenia większościowego gabinetu.

Możliwym sojusznikiem socjalistów jest lewicowy blok Unidos Podemos (UP), który zdobył 42 miejsca w Kongresie Deputowanych. Oznacza to, że ewentualni koalicjanci będą potrzebowali wsparcia innych sił politycznych, aby osiągnąć minimalną większość 176 mandatów.

Drugim ugrupowaniem wczorajszych wyborów w Hiszpanii jest Partia Ludowa (PP), która zapewniła sobie 66 miejsc dla deputowanych.

Trzecią partią nowego Kongresu Deputowanych będzie liberalna partia Ciudadanos (Cs). Według wstępnych wyników, zdobyła ona 57 miejsc w niższej izbie hiszpańskiego parlamentu.

Po raz pierwszy od czasu upadku frankizmu w dekadzie lat 70. XX w. do hiszpańskiego Kongresu Deputowanych weszła skrajnie prawicowa partia Vox. Ugrupowanie kierowane przez Santiago Abascala zdobyło 24 miejsca w niższej izbie Kortezów Generalnych.

Na kolejnych miejscach uplasowały się separatystyczne ugrupowania z Katalonii: Republikańska Lewica Katalonii (ERC) oraz Razem dla Katalonii (JxCAT). Zdobyły one odpowiednio 15 i 7 mandatów.

W nowym Kongresie Deputowanych znajdzie się też 11 polityków baskijskich ugrupowań separatystycznych: Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV) oraz EH Bildu. Zdobyły one odpowiednio 6 i 5 mandatów.

Z informacji państwowej komisji wyborczej w Madrycie wynika, że frekwencja w wyborach w Hiszpanii przekroczyła 73 proc., co oznacza, że była o 7 punktów procentowych wyższa niż w ostatnich wyborach w 2016 r.

 

  Komentarze


  • Tymczasowy
   29 kwietnia, 08:09

   To było do przewidzenia. Europa budzi się. A są to skutki nieprzemyślanej lekkomyślnej polityki rządów lewej strony. Obie jednak są złe, i jedna i druga ciągnie albo radykalnie w prawo tworząc rządy na wzór komunizmu albo radykalnie w lewo wpuszczając do Europy pół Afryki. A to nie o to chodzi żeby wybierać pomiędzy jednym a drugim. Europa potrzebuje przywódców neutralnych politycznie, polityki która będzie dbać o dobro obywateli, polityki tradycji i kultury państw Europy.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama