Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Spain wants jobless, immigrants to cover farm shortfall

Spain wants jobless, immigrants to cover farm shortfall
W Hiszpanii do zbiorów owoców i warzyw brakuje ludzi, więc farmerzy często polegają na wolontariuszach... (Fot. Getty Images)
Spain moved to tackle a shortfall of farm workers due to the coronavirus crisis by authorising the temporary hiring of tens of thousands of immigrants or jobless people. Border restrictions and lockdowns have forced many foreign workers to stay at home during the peak food-harvesting season in Spain, which has the second highest death toll in the world from the coronavirus.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Największych problemów ze zbiorami oczekuje się w maju i w czerwcu.

Zamknięcie granic w wielu krajach w wyniku pandemii koronawirusa uniemożliwiło przyjazd pracowników sezonowych z zagranicy - byli to w większości Marokańczycy, Bułgarzy, Rumuni, Latynosi i Pakistańczycy.

Rząd hiszpański chciał zmobilizować bezrobotnych w kraju, zezwalając im na pracę sezonową bez utraty otrzymywanych zasiłków, oraz młodzież, która obecnie nie uczęszcza na zajęcia ze względu na kwarantannę. Ofertę zatrudnienia skierował także do osób przebywających w kraju nielegalnie, w zamian za pozwolenie na pobyt i pracę.

Jednak ani bezrobotni, których liczba wzrosła w marcu do ponad 3,5 mln osób, ani młodzież nie odpowiedziała w wystarczającym stopniu na zapotrzebowanie. Według dziennika "El Mundo", większość osób, które zapisują się na rządowe listy pracowników sezonowych, to nielegalni imigranci.

Oprócz niedoboru rąk do pracy, producenci rolni skarżą się na problemy logistyczne przy zatrudnianiu, zwłaszcza związane z transportem i mieszkaniem. Robotnicy zawsze mieszkali razem, w barakach lub schroniskach udostępnianych przez pracodawcę, ale teraz powinna być zachowana między osobami co najmniej dwumetrowa odległość, dla uniknięcia zakażenia się koronawirusem. W niektórych gminach proponuje się wykorzystanie obiektów sportowych jako lokum dla pracowników.

Zbiory karczochów pod Barceloną. (Fot. Getty Images)

Restrykcje związane z bezpieczeństwem sanitarnym dotyczą także transportu - przed pandemią w busach mogło jechać nawet 20 pracowników, a teraz mniej niż połowa ze względu na konieczność zachowania bezpiecznej odległości. Lokalny rząd Aragonii zaproponował wykorzystanie środków transportu publicznego do przewozów pracowników sezonowych.

Problemy dotyczą także organizacji wyżywienia, aby duże grupy ludzi nie koncentrowały się w jednym sklepie, czy jednej jadłodajni.

Hiszpańskie organizacje rolnicze powołują się na przykłady Niemiec i Wielkiej Brytanii, gdzie również nie odniosła skutku polityka obliczona na wewnętrzne zasoby pracy.

Pomimo kryzysu koronawirusowego i stanu zagrożenia, na mocy umowy międzyrządowej tysiące pracowników z Rumunii przyjedzie na zbiory owoców i warzyw do Niemiec. Oczekuje się 40 tys. pracowników sezonowych w ciągu dwóch miesięcy - poinformował Euronews. Do tej pory zorganizowano 13 lotów czarterowych z Transylwanii (Rumunia) do Berlina, Baden Baden i Dusseldorfu. Przez pierwsze 14 dni pracownicy zostaną poddani "quasi-kwarantannie" - firmy zobowiązane są wtedy do zapewnienia odpowiedniej odległości między pracownikami podczas pracy i transportu.

Na tej samej zasadzie zorganizowano loty czarterowe pracowników sezonowych do Wielkiej Brytanii.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement