Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Historian: Coronavirus has destroyed the normal course of social time

Historian: Coronavirus has destroyed the normal course of social time
"Nadejście epidemii przede wszystkim zatrzymało zwyczajny czas, rytmizowany codziennymi, powtarzającymi się czynnościami. Zamknięcie w domostwach zmusza do życia w teraźniejszości, którą każdy musi sobie ułożyć i oswoić"... (Fot. Getty Images)
The coronavirus epidemic destroyed the normal course of social time - school time, work times and entertainment time, which forces us to shift time horizons - said the French historian prof. Francois Hartog in an interview that appeared in the latest issue of the journal 'Sciences Humaines'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Prof. Hertog jest autorem konceptu reżimów historycznych, czyli różnorodności spojrzenia na pojęcie czasu, na stosunek do teraźniejszości, przeszłości i przyszłości w różnych epokach historii.

Od końca XVIII w. społeczeństwa zachodnioeuropejskie, wierząc w postęp, wzrok zwrócony miały ku przyszłości – stwierdził profesor, który koniec tego "futuryzmu" sytuuje w latach 60. XX w., kiedy uznano, że postęp techniczny i postęp ludzkości to bynajmniej nie to samo. Bardzo pomocna było w tym zdemaskowanie komunizmu, gdy "promienna przyszłość" okazała się szatami Andersenowego cesarza i "przestała zasłaniać nędzną teraźniejszość".

Upadek "mitu socjalistycznego" spowodował, że społeczeństwa zachodnie z "futuryzmu" przestawiły się na "prezentyzm", czyli że "teraźniejszość stała się ich jedynym horyzontem".

Na pytanie, czy czas pandemii i zamknięcia nie zmienił tego "reżimu historyczności", profesor odpowiedział, że od pewnego czasu, który ocenia na 10-lecie, świadomość zmian klimatycznych i zniszczeń środowiska, "zakłóciły naszą wizję życia z dnia na dzień", gdyż doszło do nas, że "ślady antropocenu trwać będą miliony lat".

"Nadejście epidemii przede wszystkim zatrzymało zwyczajny czas, rytmizowany codziennymi, powtarzającymi się czynnościami. Zamknięcie w domostwach zmusza do życia w teraźniejszości, którą każdy musi sobie ułożyć i oswoić" – stwierdził prof. Hartog i zauważył, że "rzucane na wszystkich antenach rady, jak organizować czas, jak zmieniać jadłospis, to pomoc w odbudowywaniu czasu społecznego".

Pandemia zmienia nie tylko nasze zachowania, ale i myślenie... (Fot. Getty Images)

Jest to, jego zdaniem, "inna forma prezentyzmu", wzmacniana przez to, że "dzięki telefonom, tabletom itp. większość z nas może spotykać się z innymi i wszędzie się poruszać. Jednak osią tego prezentyzmu jest choroba".

Nadzieja na znalezienie leku leczącego tę chorobę i szczepionki jej zapobiegającej, może stanowić nowy "horyzont oczekiwań" społecznych - nie wykluczył historyk, ale ostrzegł, że nie da się znaleźć "wspólnego mianownika dla czasu wirusa i czasu medycyny".

Profesor nie jest pewny, czy pandemia może otworzyć nowe perspektywy i położyć kres prezentyzmowi. A to dlatego, że nie wiadomo, czy "zglobalizowana gospodarka odgrywać będzie tę samą rolę co przedtem". Nie wykluczył możliwości "światowego wybuchu społecznego", na jaki – jak stwierdził – "oczekują ruchy populistyczne wszelkich przekonań".

Dziś nie zostawia się suchej nitki na prezentyzmie, ale "prezentystyczne z natury technologie cyfrowe, zajmują coraz więcej miejsca w naszym życiu. Telepraca, telenauczanie, telebadania lekarskie przyspieszają cyfrową transformację naszego życia" – ocenił uczony.

Profesor zastanawiał się, czy "doprowadzi to do telespołeczeństwa", odrzucił pytanie, gdyż, jak ocenił, "kwestią jest to, co potrafimy zrobić z cyfrowym prezentyzmem, tak, by życie nasze nie ograniczało się wyłącznie do chwili obecnej".

Czytaj więcej:

Public Health England ostrzega: Koronawirus groźniejszy dla palaczy

Koronawirus unosi się w powietrzu dłużej, niż zakładano

BBC: Osoby z mniejszości etnicznych bardziej narażone na koronawirusa?

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement