Historyczne zwycięstwo w biegu górskim Marcina Świerca

Marcin Świerc jest pierwszym Polakiem w historii, który stanął na najwyższym stopniu podium zawodów w ramach UTMB. (Fot. Facebook/Marcin Świerc FanPage)
Marcin Świerc wygrał we Francji bieg górski 'Sur les Traces des Ducs de Savoie' (TDS), który odbył się podczas prestiżowego festiwalu Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB). Trasę o długości prawie 124 km i niespełna 7 000 m przewyższenia pokonał w 13 godzin i 24 minuty.

Zawodnik ze śląskich Lisowic jest pierwszym Polakiem w historii, który stanął na najwyższym stopniu podium zawodów w ramach UTMB - jednego z najważniejszych festiwali biegów górskich na świecie.

"Sur les Traces des Ducs de Savoie" (czyli "śladami książąt Sabaudii") to drugi co do długości dystans podczas festiwalu UTMB i jeden z najtrudniejszych. Maksymalna wysokość, na jaką wbiegają zawodnicy, wynosi ponad 2 500 m.

Rywalizacja w ultramaratonie górskim była zacięta. Świerc na ostatnich ośmiu kilometrach wyprzedził o ponad minutę prowadzących przez większość dystansu Amerykanina Dylana Bowmana i Rosjanina Dmitrija Mitjajewa. Na mecie w Chamonix towarzyszył mu aplauz kibiców, w tym sporej grupy Polaków.

"To był niesamowity bieg. Trasa piękna i trudna. Z trójki medalistów każdy mógł wygrać, w tak zaciętej rywalizacji jeszcze nie brałem udziału. Wybiegając z ostatniego punktu powiedziałem sobie, że to będzie moje najlepsze osiem kilometrów w życiu i było!" - przyznał uradowany Świerc.

Rok temu ultramaratończyk z Lisowic był drugi na mecie stukilometrowego biegu pod szczytem Mont Blanc i jako pierwszy Polak stanął na podium imprezy festiwalu UTMB. Wtedy przebiegł ten dystans w czasie 10:42.49.