Menu

HMRC ostrzega osoby, które podarowały krewnym pieniądze w ciągu ostatnich 7 lat

HMRC ostrzega osoby, które podarowały krewnym pieniądze w ciągu ostatnich 7 lat
Warto podjąć kroki w celu ograniczenia ryzyka związanego z koniecznością zapłaty podatku od spadku. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie gospodarstwa domowe, które w ciągu ostatnich siedmiu lat wsparły finansowo członków rodziny, przekazując im darowizny o dużej wartości, mogą zostać obciążone podatkiem od spadków. Ostrzeżenie pojawiło się, w związku z informacją HMRC, że wpływy z podatku od spadków wzrosły do 5 miliardów funtów w okresie od kwietnia do października 2024 roku - donoszą lokalne brytyjskie media.

Podatek od spadków wynosi 40% i jest naliczany od wszelkich darowizn pieniężnych lub materialnych o wartości przekraczającej 325 000 funtów. Według najnowszych danych rządowych, zaledwie w przypadku 4% brytyjskich aktywów majątkowych zapłacono podatek od spadków w latach 2021-22 - to około 27 800 aktywów rocznie.

Wprawdzie nie dotyczy to większości gospodarstw domowych, ale mimo wszystko istnieje ryzyko, że mogą one zostać zaskoczone koniecznością zapłaty niespodziewanego podatku.

Alex Davies, dyrektor generalny i założyciel Wealth Club, skomentował ten fakt krótko po zeszłorocznym ogłoszeniu budżetu przez Partię Pracy: "Podatek od spadków był już absolutną dojną krową dla rządu. Ekstremalne zmiany ogłoszone w ostatnim planie budżetowym, które mają poważny wpływ na sytuację rolników, właścicieli firm, posiadaczy polis emerytalnych i inwestorów, oznaczają, że kwoty te będą rosły w nadchodzących latach".

Skrytykował on zmiany w podatku od spadków, argumentując: "Po pierwsze, obciążenia podatkowe są już teraz najwyższe od 70 lat, a wzrost gospodarczy jest bardzo niski. Większy podatek prawdopodobnie jeszcze bardziej zahamuje wzrost. Po drugie, zmiany te nie dały zainteresowanym czasu na planowanie".

Zauważył jednak, że wciąż istnieją sposoby na zminimalizowanie podatku spadkowego od otrzymanego majątku, choć mogą one wymagać więcej czasu i ryzyka. Dystrybucja majątku jeszcze za życia jest jedną z metod minimalizacji ewentualnego podatku spadkowego płaconego przez najbliższych.

Jak wyjaśnia serwis Birmingham Live, aby strategia tego rodzaju zadziałała, kluczowe jest wyczucie czasu. Mianowicie, jeśli osoba dokonująca przekazania majątku przeżyje ponad siedem lat, jej bliscy nie będą musieli płacić podatku od spadku po jej śmierci. 

Należy jednak pamiętać, że wszelkie dochody lub zyski uzyskane dzięki tej darowiźnie mogą pociągać za sobą podatki, takie jak podatek od zysków kapitałowych dla odbiorcy.

Jeżeli natomiast nie dożyjemy siedmiu lat po przekazaniu darowizny, nasi beneficjenci mogą zostać obciążeni podatkiem od spadków.

Czytaj więcej:

Londyn: Tysiące brytyjskich rolników zaprotestowało przeciwko zmianom w podatkach od spadków

    Komentarze
    • Marta
      19 lutego, 20:12

      Chamstwo. Szczyt chamstwa.

    • Ale cyrk
      19 lutego, 20:26

      Ale to pieniadze zarobione i juz płaciłem podatek od tego i mój pracodawca tez i jego zleceniodawcy też, to o co tu chodzi? Moze w ogóle za darmo będę pracować dajcie mi tylko chleb co dwa dni. A nie... Bo to darowizna będzie

    • Czytelnik anonimowy
      20 lutego, 02:43

      Polacy tutaj w tym kraju dalej nie rozumieją że mieszkają w kraju autorytarnym myślą że są w raju na ziemi niestety tutaj zostali tylko wyrobnicy panów angielskich.

    • Podatnik
      20 lutego, 05:16

      HMRC jest na bakier z prawem .W uk do 3 lat w styczniu mozna dochodzić roszczenia ,chyba że chodzi o Szkocje.Poazatym darowizna nie jest spadkiem. Spadek to kwota otrzymana po śmierci członka rodziny ,a darowizna to kwota ofiarowana za życia. Ktoś tu nie rozumie przepisów, lub jest dyslekta.Kazdym razie to dwie różne sprawy. A HMRC ma zapis tylko do spadku nie darowizny sam sprawdzałem, więc każdy kto otrzyma list moze złożyć skargę i tyle w temacie .HMRC rozdaje pieniądze osobom bez statusu zamieszkania w uk a teraz ,lata dziurę finasowa absurdalna informacja .?

    • Barter
      20 lutego, 06:52

      Mentzen chce podatek od darowizn zlikwidować bo to rabunek w biały dzień jest, wymyślony jeszcze przez ojca trzaskowskiego w pzpr chyba

    • Janko Walski
      20 lutego, 09:58

      Podatek od darowizny to mogliby nałożyć na Al Capone a nie na kogoś, kto obdarował uczciwie zarobionymi pieniędzmi.

    • Do czytelnik anoninmowy
      20 lutego, 11:10

      A TY MYSLISZ ZE LUDZIE JAKBY NIE WYJECHALI ZA CHLEBEM TO W POLSCE STAC BY BYŁO NP TAKICH OJCÓW PŁACIĆ ALIMENTY ZA TE SMIESZNE WYPŁATY PO ZAPŁACENIU WSZYSTKICH RACHUNKÓW I IDIOTYCZNYCH MANDATWÓW ZŁODZIEJSKICH,ZUSU ITP. GŁOSUJ NA TRZASKOWSKIEGO A ZOBACZYSZ UKRAINE ZA OKNEM,KOLOROWYCH I TYCH OD TECZY, własnie tacy jak ty siedza w tej Polsce i jest jak jest złodziejsko, i sie taki jełop wymądrza, spójrz w jakim ty systemie złodziejskim i kontrolowanym tam siedzisz.

    • Mieciu MURAZ
      20 lutego, 16:21

      Mówiłem ostrzegałem. Że jak,rozdawali pieniądze w pandemie to wyssają to po trojnie od ludzi

    • Polak z UK
      22 lutego, 12:46

      Polacy dalej nie rozumieją że jeśli wyślą pieniądze do Polski rodzinie to mogą zapłacić podatek a nawet karę kiedy wy w końcu zrozumiecie że żyjecie w państwie totalitarnym i reżimie pełnym nienawiści do emigrantów

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 17.06.2025
    GBP 5.0138 złEUR 4.2750 złUSD 3.7005 złCHF 4.5527 zł

    Sport