Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Gwarancje dla polskich obywateli po Brexicie? Negocjacje trwają

Gwarancje dla polskich obywateli po Brexicie? Negocjacje trwają
Jaka przyszłość czeka obywateli UE zamieszkujących Wielką Brytanię po wyjściu tego państwa z unijnych struktur? Wciąż trwają negocjacje... (Fot. Getty Images)
Podczas gdy negocjacje rządu brytyjskiego z Unią Europejską wciąż prowadzone są w bardzo wolnym tempie, Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii postanowiło sprawdzić u źródeł, jak obecnie kształtuje się sprawa Polaków na Wyspach. Na zapytanie prezesa Zjednoczenia, Tadeusza Stenzla, odpowiedziała zarówno doradczyni Michela Barniera, jak i przedstawiciel brytyjskiego Komitetu ds. Wyjścia z UE.
Reklama
Reklama

Starania o zapewnienie po Brexicie wszelkich dotychczasowych praw obywatelom UE - w tym Polakom -  zamieszkałym w Wielkiej Brytanii prowadzi zarówno organizacja 3Millions, jak i największa i najstarsza organizacja polonijna na Wyspach, czyli Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii.

Co do tej pory udało się ustalić? Pomimo dotychczasowych oficjalnych zapewnień ze strony premier Theresy May, formalnie wciąż nie zostały podpisane żadne gwarancje. W liście od Marie Simonsen - doradczyni głównego negocjatora unijnego ds. Brexitu Michela barniera - do prezesa Zjednoczenia Polskiego Tadeusza Stenzla czytamy, że "choć bardzo zależało stronie unijnej, aby zapewnić prawa obywateli unijnych i że duże gwarancje w tym zakresie istnieją już w przygotowanej wspólnej Umowie Wyjściowej, to jeszcze ten dokument  nie został zatwierdzony".

Doradczyni Michela Barniera dodaje, że w przypadku braku ogólnej umowy wspólnej nie ma możliwości na wyodrębniony dokument wyłącznie w sprawie praw obywateli unijnych, jak to m.in. sugerowało Zjednoczenie Polskie. Na koniec Marie Simonsen podkreśla, że to "nie z powodu winy Komisji Europejskiej istnieją przeszkody w uzyskaniu porozumienia w sprawie praw obywateli unijnych".

Tymczasem poseł Hilary James Benn - przewodniczący Komisji ds. Wyjścia z UE  przy parlamencie brytyjskim - w liście do prezesa Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii (zdjęcie listu poniżej) chwali wieloletni wkład społeczeństwa polskiego w brytyjską gospodarkę i życie społeczne Wielkiej Brytanii. Poseł Partii Pracy podkreśla konieczność dojścia do porozumienia, które zapewni gwarancje praw Polaków i innych obywateli unijnych w tym kraju oraz - jednocześnie - praw obywateli brytyjskich zamieszkałych w krajach Unii.

Polityk zapewnia, że rząd brytyjski chce zapewnić obywatelom unijnym, że będą tu mieli prawo pozostania - nawet gdyby nie doszło do porozumienia z Unią - i że Home Office już wypracowuje strukturę, w jaki sposób rejestracja będzie przeprowadzona oraz jakie będą prawa tych obywateli w takich okolicznościach.

Poseł Benn zgadza się jednak ze Zjednoczeniem, że jednostronna deklaracja nie daje gwarancji praw (np. w dziedzinie usług społecznych, emerytur czy służby zdrowia), które dałaby wspólna Umowa Wyjściowa czekająca na zatwierdzenie. Chodzi tu też o zatwierdzenie praw Brytyjczyków w Europie. W sprawie porozumienia jego Komisja zwracała się już do poszczególnych krajów unijnych, aby zatwierdziły prawa wymienione w prowizorycznej Umowie Wyjściowej. Hilary Benn dodaje, że Komitet może jeszcze oficjalnie wrócić do tego tematu w zależności od postępów w negocjacji.

Zjednoczone Królestwo ma opuścić UE 29 marca 2019 roku, ale to, jak mają wyglądać przyszłe stosunki między stronami, nie zostało jeszcze uzgodnione.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama