Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Gwałtowny wzrost cen wynajmu w Szkocji

Gwałtowny wzrost cen wynajmu w Szkocji
Ceny wynajmu nieruchomości są coraz wyższe. (Fot. Thinkstock)
Koszty prywatnego wynajmu nieruchomości w Szkocji rosły szybciej niż płace pracowników. Z danych szkockiego rządu wynika, że średnia cena wynajmu mieszkań i domów w regionie wzrosła o 16 procent w ciągu ostatnich pięciu lat, płace natomiast tylko o 12 procent.
Reklama

Z oficjalnych statystyk rynku pracy w Szkocji wynika, że średnia tygodniowa płaca wzrosła z 396 funtów w 2012 roku do 442 funtów w 2017 roku, czyli o 46 funtów. Czynsz natomiast wzrósł o 90 funtów.

Szkocka Partia Pracy stwierdziła, że dane odzwierciedlają fatalną sytuację rynku mieszkaniowego w regionie. "Kryzys mieszkaniowy w Szkocji powoduje, że czynsze w sektorze prywatnym rosną szybciej niż płace, co sprawia, że ludzie stają się ubożsi” - zaznaczyła polityk Partii Pracy z Glasgow, Pauline McNeill.

"Zbyt wiele młodych rodzin wpada w błędne koło. Brak tanich mieszkań zmusza ludzi do prywatnego wynajmowania, na co wydają krocie i nie mogą odłożyć na zaliczkę na kupno własnej nieruchomości” - dodała McNeill.

Rząd szkocki oświadczył, że już podejmuje działania mające na celu poprawę na rynku wynajmu prywatnego. Chce złagodzić nieuzasadnione podwyżki, a także ustalić dogodniejsze warunki wypowiedzeń dla najemców.

"Planujemy wybudować 50 tys. tanich domów, z których 35 tys. będzie przeznaczonych na mieszkania socjalne” - podkreślił minister Kevin Stewart.

Z drogimi cenami wynajmu borykają się również mieszkańcy brytyjskiej stolicy. Jak wykazały ostatnie badania, w poszukiwaniu tańszych domów londyńczycy wyprowadzają się coraz dalej od centrum.

Średnia cena wynajmu w regionie wzrosła o 16 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. (Fot. Thinkstock)

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.07.2018
  GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

  Sport


  Reklama