Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Gwałtowny spadek długości życia w Polsce

Gwałtowny spadek długości życia w Polsce
Prognozowana długość życia w Polsce spada, ale czy jest to wyłącznie efekt pandemii?... (Fot. Getty Images)
W 2020 r., w związku z epidemią COVID-19, nastąpił gwałtowny spadek oczekiwanej długości trwania życia we wszystkich województwach w Polsce, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet - poinformował 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama
Reklama

"W przypadku mężczyzn największy spadek odnotowano w świętokrzyskim (1,8 roku), najmniejszy w warmińsko-mazurskim (o rok). Dla kobiet spadek najwyższy był w łódzkim i podkarpackim (1,4 roku), najniższy w kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim (0,6 roku)" - podaje dziennik, powołując się na opublikowane przez GUS dane.

Według GUS, dla chłopców urodzonych w ub.r. oczekiwane trwanie życia to 72,6 roku (rok wcześniej 74,1 roku). Ten sam wskaźnik dla dziewczynek spadł z 81,8 roku do 80,7 roku. Oczekiwane dalsze trwanie życia obniżyło się we wszystkich grupach wiekowych.

"Pomimo faktu, że na przestrzeni ostatnich trzech dekad w Polsce obserwowane było wydłużanie się przeciętnego trwania życia, to epidemia COVID-19 spowodowała jego nagły duży spadek, a jej skutki mogą być odczuwane przez wiele lat. Nie wiadomo, kiedy nastąpi jej koniec i jak szybko wskaźniki trwania życia powrócą do poziomów obserwowanych przed epidemią" - wskazali autorzy opracowania GUS.

Według nich, prócz pandemii do zahamowania przyrostu trwania życia w Polsce mogą przyczynić się m.in. "problemy organizacyjne i kadrowe służby zdrowia", otyłość, a także zanieczyszczenie powietrza i związany z nim wzrost zachorowalności na choroby układu oddechowego.

Czytaj więcej:

Raport ESPON: Europa szybko się starzeje

Populacja Londynu wzrosła w ubiegłym roku do 9 milionów

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.04.2024
    GBP 5.0812 złEUR 4.3353 złUSD 4.0741 złCHF 4.4777 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama