Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Gruzja: Polak zaatakowany nożem za noszenie kolczyka w uchu

Gruzja: Polak zaatakowany nożem za noszenie kolczyka w uchu
W Gruzji odbyła się wczoraj pierwsza duża parada równości, która wzbudziła sprzeciw wielu osób. (Fot. Getty Images)
49-letni Polak, który wczoraj w Tbilisi padł ofiarą napaści i został raniony nożem, trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację chirurgiczną – poinformowała redaktorka bloga Tbilisi Life Alena Baczija. Mężczyznę zaatakowano, bo myślano, że jest orientacji homoseksualnej.
Reklama
Reklama

Ranny w Tbilisi obywatel Polski trafił do szpitala i udzielono mu pomocy medycznej. Według prognoz lekarzy, w ciągu 5-7 dni powinien zostać wypisany – przekazało wcześniej źródło w Tbilisi.

Mężczyzna został zaatakowany nożem podczas zamieszek związanych z paradą równości. Tego dnia w stolicy Gruzji miał się odbyć przemarsz parady w obronie praw LGBT, jednak organizatorzy zdecydowali o odwołaniu zgromadzenia z powodu starć przeciwników parady z policją.

Informację o zaatakowaniu polskiego turysty podała na Twitterze organizatorka parady równości Mariam Kwaraczkelia. Napisała, że Polak został zaatakowany przez skrajnie prawicowych protestujących po tym, jak zauważyli w jego uchu kolczyk i uznali, że musi być gejem. Sprawcy ataku na Polaka zostali ujęci. Mężczyzna jest pod opieką polskich służb konsularnych, które są też w kontakcie z jego rodziną.

Od rana setki przeciwników organizowania marszu równości osób LGBT protestowało przed parlamentem w Tbilisi. Jak wynika z nagrań publikowanych przez lokalną telewizję, niektórzy z nich atakowali policję i dziennikarzy. Doszło do ataku na biuro aktywistów LGBT, brutalnych napaści na dziennikarzy – co najmniej kilkunastu z nich trafiło do szpitali z obrażeniami.

Jak podaje agencja AFP, premier Gruzji Irakli Garibaszwili również opowiadał się przeciwko paradzie, mówiąc, że jest ona "nieakceptowalna przez większość społeczności gruzińskiej". Spotkało się to z krytyką ze strony organizatorów parady, którzy mówili, że takie wypowiedzi podsycają homofobię.

Wcześniej władze Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego wezwały swoich wiernych do zgromadzenia się w poniedziałkowe popołudnie w celu wspólnej modlitwy przeciwko paradzie równości.

Po poniedziałkowych zajściach ambasada USA w Gruzji wydała wspólne oświadczenie z misjami dyplomatycznymi UE, ONZ, Izraela, Norwegii, Wielkiej Brytanii i 14 państw unijnych w Tbilisi potępiające zajścia w stolicy.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama