Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Google odwołało się od kary nałożonej przez Komisję Europejską

Google odwołało się od kary nałożonej przez Komisję Europejską
Google nie zgadza się z gigantyczną karą nałożoną przez KE. (Fot. Getty Images)
Google odwołało się do unijnego Sądu od kary w wysokości 4,34 mld euro nałożonej przez KE za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych na rynku systemów operacyjnych, wykorzystywanych m.in. przez smartfony.
Reklama

"Złożyliśmy apelację w sprawie decyzji KE dotyczącej Androida przed unijnym Sądem" - poinformował koncern. Jednocześnie zapowiedział, że nie zwróci się z prośbą o wstrzymanie działania decyzji KE. Komisja w lipcu nakazała firmie zaprzestania swych praktyk do 28 października. Jeśli tego nie zrobi to grozi jej kara sięgająca nawet 5 proc. średniego dziennego światowego obrotu spółki matki - koncernu Alphabet.

Chodzi o działania dotyczące urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android, których celem było wzmocnienie dominującej pozycji rynkowej wyszukiwarki internetowej Google. Sprawa ta ma niebagatelne znaczenie, bo obecnie ponad połowa ruchu w internecie generowana jest za pośrednictwem urządzeń mobilnych. W skali światowej 80 proc. z nich ma zainstalowany system operacyjny Android. Odsetek ten jest jeszcze wyższy, jeśli wziąć pod uwagę tylko tańsze z tych urządzeń. Łącznie to ponad 2 miliardy telefonów i tabletów, których właściciele generują zyski dla Google.

Grzywna wobec amerykańskiego potentata jest najwyższą w historii karą, jaką Unia Europejska zdecydowała się nałożyć za łamanie regulacji antymonopolowych. Przed rokiem KE nałożyła na koncern karę w wysokości 2,4 mld euro za faworyzowanie w wynikach wyszukiwania własnego serwisu zakupowego. Od tego wyroku Google również się odwołało.

Na kilka godzin przed wniesieniem apelacji unijna komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager zapowiedziała, że przyjrzy się doniesieniom Sky News, z którym wynika, iż amerykański koncern próbował ominąć postanowienia dotyczące tamtej decyzji. Chodzi o możliwe manipulacje, które pozwoliły firmie Google spełnić unijne wymagania.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2019
  GBP 4.777 złEUR 4.255 złUSD 3.773 złCHF 3.791 zł

  Sport


  Reklama