Good start of Poles at the World Championships in canoeing

Anna Puławska (Fot. Facebook/Anna Puławska)
Canoeaker AZS AWF Gorzów Anna Puławska won the race in the first 500 meters in the world championship in the Portuguese Montemor. In the morning session of the first day of competition, Polish canoeists showed up on the good side.

W olimpijskiej konkurencji C2 1 000 m Mateusz Kamiński i Vincent Słomiński zajęli drugie miejsce w przedbiegu, tracąc zaledwie 0,27 sekundy do Włochów, którzy bezpośrednio awansowali do finału. Polacy, siódma drużyna z ubiegłorocznych mistrzostw świata, wystąpią w piątkowym półfinale – trzy najlepsze reprezentacje zakwalifikują się do finału.

W jedynce na 500 m Tomasz Kaczor był trzeci, co dało mu miejsce w półfinale. Kanadyjkarz poznańskiej Warty do pierwszego Francuza Thomasa Simarta stracił 1,5 sekundy.

W rywalizacji kajakarzy w dwójce na 1 000 m Martin Brzeziński i Rafał Rosolski uplasowali się na czwartej pozycji, tracąc ponad cztery sekundy do zwycięskiej ekipy Niemiec. W piątek w półfinale biało-czerwoni powalczą o awans do najlepszej dziewiątki mistrzostw. Z kolei w jedynce na 1 000 m Bartosz Stabno do końca walczył o wygraną z Węgrem Balintem Kopaszem. Zawodnik Posnanii przegrał zaledwie o 0,34 sekundy, ale w tej konkurencji nawet zwycięstwo nie dawało awansu do finału.

W jedynce 500 m dobrą formę zaprezentowała brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw Europy Puławska, która wygrała swój wyścig eliminacyjny. Ta olimpijska konkurencja jest mocno obsadzona w Portugalii, dlatego Polka będzie musiała popłynąć jeszcze w półfinale. Podobnie jak dwójka - Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek, które na olimpijskim dystansie 500 m zajęły czwartą lokatę.

W przedpołudniowej sesji zaprezentowały się także kanadyjkarki w jedynkach na 500 m. Magda Stanny zajęła drugą lokatę, ale do pierwszej na mecie Chinki Xu Shixiao straciła ponad 5,5 sekundy. Zawodniczka Warty Poznań popłynie w półfinale.

Dzisiaj po południu rozegrane zostaną kolejne wyścigi eliminacyjne. Pierwsze finały odbędą się w piątek.

Mistrzostwa potrwają do niedzieli, rozdanych zostanie łącznie 29 kompletów medali.