Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Gazeta Wyborcza": Rental prices in Poland are going down

"Gazeta Wyborcza": Rental prices in Poland are going down
Jak donosi "Gazeta Wyborcza", spadek cen najmu to głównie efekt lockdownów. (Fot. Getty Images)
The outflow of students and temporary workers caused the rental prices of flats in the largest cities to fall in two digits - reports today's Gazeta Wyborcza.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak zauważa gazeta, już jesienią zwracano uwagę na możliwe kłopoty na rynku najmu. Ogłoszony w październiku lockdown spowodował odpływ z dużych miast studentów - nauka zdalna skłoniła ich do powrotu w rodzinne strony - dodaje.

"Najem cierpi też przez brak pracowników tymczasowych" - podkreśla dziennik. Do tego ograniczenia w przemieszczaniu się spowodowały brak najemców biznesowych oraz zanik turystyki krajowej i zagranicznej, "co przyczyniło się do ograniczenia najmu krótkoterminowego" - wskazuje gazeta. Jak możemy się dowiedzieć, większość mieszkań, które do tej pory były oferowane na krótkie terminy, została przesunięta na rynek najmu długoterminowego.

Z najnowszego raportu firmy Emmerson Evaluation "Evaluer Index 2021", na który powołuje się dziennik, wynika, że ceny rok do roku spadły nawet o 10 proc. "W analizowanych przez nas miastach największe spadki odnotowaliśmy na rynku krakowskim - średnio o 9,6 proc. - oraz w Warszawie i Łodzi, gdzie obniżki sięgały 9,5 proc. rok do roku. Najmniejszym wahaniom uległy stawki w Poznaniu, gdzie w ciągu 2020 r. ceny wynajmu spadły średnio o 5,7 proc." - zauważa cytowany przez gazetę Robert Korczyński, członek zarządu Emmerson Evaluation.

Jak zauważa dziennik, w raporcie Expandera i Rentier.io, podsumowującym I kw. 2021 r. dane są jeszcze mniej optymistyczne. "Analitycy przyjrzeli się cenom w podziale na wielkość mieszkań. Stawki najmu małych mieszkań w Krakowie spadły według nich o 14 proc., o tyle samo zmalały ceny mieszkań średnich w Warszawie" - wskazała gazeta. Za najem 50-metrowego lokalu w Warszawie trzeba zapłacić średnio 2500 zł (bez opłat licznikowych i administracyjnych), czyli o 400 zł taniej niż przed rokiem - dodaje dziennik.

Z danych opublikowanych przez gazetę wynika też, że najniższy wskaźnik rentowności wynajmu spośród największych miast odnotowano w Warszawie i Krakowie. "W stolicy mieścił się w przedziale od 3,4 proc. (dla mieszkań 3-pokojowych) do 4 proc. (dla lokali 1-pokojowych)" - możemy przeczytać. Wskaźniki dla Krakowa były nieco niższe i wynosiły odpowiednio 3,3 i 4 proc. Zdaniem ekspertów Emmerson Evaluation, spadek rentowności w wymienionych miastach spowodowany był przede wszystkim zwiększeniem podaży, która została zasilona mieszkaniami przeznaczonymi wcześniej na wynajem krótkoterminowy.

Czytaj więcej:

Ceny domów w UK rosły najszybciej od 17 lat

Raport: Ceny mieszkań w Polsce mocno w górę

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 16.04.2024
    GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement