Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Gazeta Wyborcza": A ticking bomb at the bottom of the sea. Thousands of tonnes of weapons still lyi

"Gazeta Wyborcza": A ticking bomb at the bottom of the sea. Thousands of tonnes of weapons still lyi
Trudno oszacować ile niebezpiecznych rzeczy kryją wody Bałtyku. (Fot. Getty Images)
If we pumped water out of the Baltic Sea, we would see an apocalyptic landscape: piles of mines, barrels and bombs loaded with chemicals. When the post-German scrap corrodes, an ecological disaster awaits us, warns today's 'Gazeta Wyborcza'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"GW" podała, że "niechcianych pamiątek po II wojnie światowej w różnych częściach Bałtyku może być od 40 do nawet 100 tys. ton". "Dokładną liczbę trudno dziś oszacować. Podobnie jak trudno określić precyzyjnie wszystkie miejsca zatopień. Po konferencji poczdamskiej za neutralizację niemieckiej broni chemicznej odpowiedzialni byli żołnierze Związku Radzieckiego, którzy rozbrajali składy amunicji w Polsce i Niemczech" - wskazano.

Napisano, że "na główny rejon zatopień początkowo obrano Głębię Gotlandzką, czyli obszar znajdujący się mniej więcej w centralnej strefie Bałtyku". "Trasa okazała się jednak dla Rosjan zbyt długa. Tony beczek zrzucano z okrętów w losowych miejscach na trasach konwojów. Skrzynie z amunicją chemiczną (i powietrzem) dryfowały, dopóki drewno nie zbutwiało. Potem niesiony prądami ładunek osiadał gdzieś na dnie" - wyjaśniono.

Jak przekazano, "drugie miejsce zatopień to Głębia Bornholmska (na wschód od wyspy Bornholm)". "Tam na głębokości mniej więcej 100 m porzucono, według oficjalnych radzieckich dokumentów, ok. 40 tys. ton broni" - podano w artykule.

Dodano, że "kilkadziesiąt ton zalega też w Głębi Gdańskiej, na północny wschód od Półwyspu Helskiego". "Broń chemiczna to głównie beczki z gazem musztardowym (iperyt siarkowy), bomby lotnicze i miny zawierające, jak mówią wojskowi, bojowe środki trujące (głównie iperyt i arsen). O tym, jak groźne są to substancje, nieraz przekonali się rybacy z Półwyspu Helskiego, którzy ciekawi znaleziska w sieciach otwierali skrzynie, co kończyło się poparzeniami" - pisze dzisiejsza "GW".

W artykule podano, że "z badań, które naukowcy Polskiej Akademii Nauk przeprowadzili w latach 2011-19, wynika, że bomba z iperytem zanieczyszcza wodę w promieniu nawet 70 m". "Zanieczyszcza, co oznacza, że zabija tam podmorską faunę i florę" - wyjaśniono.

Czytaj więcej:

Nocleg nad polskim morzem droższy niż nad Adriatykiem

Najlepsze kąpieliska w Europie ma Austria. Najgorsze są w Polsce

Gdańsk wśród "najbardziej niedocenionych miast Europy" przez turystów

"The Guardian": Ponad 8 milionów ton plastiku trafia co roku do oceanów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement