Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Gaza conflict led to record rise in UK antisemitic attacks, charity says

Gaza conflict led to record rise in UK antisemitic attacks, charity says
Wzrost "fali antyżydowskiej nienawiści" to prawdopodobnie reakcja na konflikt zbrojny między Izraelem a Palestyńczykami, do którego doszło w maju. (Fot. Getty Images)
A charity that monitors antisemitism and provides security for British Jewish groups has said the Gaza conflict that broke out in May resulted in its highest recording of anti-Jewish hate incidents.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Community Security Trust (CST) odnotowała 1 308 zgłoszeń o antysemityzmie w okresie od stycznia do czerwca, co stanowi 49-procentowy wzrost w stosunku do 875 incydentów w analogicznym okresie 2020 roku. Szef CST Mark Gardner oświadczył, że brytyjscy Żydzi "doświadczyli w tym roku nienawiści na poziomie gorszym niż w ostatnich dziesięcioleciach".

Organizacja oceniła, że wzrost "fali antyżydowskiej nienawiści" jest reakcją na konflikt zbrojny między Izraelem a Palestyńczykami, do którego doszło w maju.

W okresie od 8 maja do 7 czerwca CST otrzymała 639 zgłoszeń o incydentach antysemickich, co jest najwyższą liczbą w historii i czterokrotnym wzrostem w stosunku do tego samego okresu w 2020 r. W zgłoszeniach znalazło się m.in. 13 tzw. Zoombombings, gdy podczas wideokonferencji uczestnicy zostali zasypani antysemickimi materiałami.

Odnotowano też 41 incydentów, w których antysemicka retoryka nawiązywała do pandemii koronawirusa, w tym teorii spiskowych o żydowskim zaangażowaniu w tworzenie i rozprzestrzenianie Covid-19. Zgłoszono również 130 antyżydowskich przestępstw z nienawiści z udziałem szkół, uczniów i nauczycieli, w porównaniu do 22 w tym samym okresie w poprzednim roku.

Spośród 639 zgłoszonych incydentów w okresie od 8 maja do 7 czerwca, 83 proc. polegało na znieważającym lub obelżywym zachowaniu, 7,5 proc. stanowiły groźby, 5 proc. - ataki, 4 proc. - niszczenie mienia lub bezczeszczenie obiektów. Był natomiast tylko jeden przypadek ekstremalnej przemocy (0,16 proc.).

CST podała też pochodzenie etniczne sprawców w 241 incydentach spośród tych 639, w których jest ono znane. W 46 proc. sprawcy byli opisani jako pochodzenia arabskiego lub północnoafrykańskiego, w 22 proc. - południowoazjatyckiego, w 22 proc. - północnoeuropejskiego, w 8 proc. byli czarnoskórzy, a w 4 proc. - pochodzenia południowoeuropejskiego.

"Skala i intensywność tego wzrostu antysemityzmu będzie szokować i budzić odrazę ludzi w całej Wielkiej Brytanii. Wielu rodziców będzie się martwić dramatycznym wzrostem nienawiści w placówkach edukacyjnych" - podkreślił cytowany przez "The Times" lord Mann, były poseł Partii Pracy, który jest niezależnym doradcą rządu do spraw walki z antysemityzmem.

Czytaj więcej:

Kraje UE przyjęły wspólną deklarację ws. zwalczania antysemityzmu

"The Guardian": Google zwleka z usuwaniem antysemickich "recenzji" muzeum Auschwitz

Zaostrza się konflikt na Bliskim Wschodzie. Rada Bezpieczeństwa ONZ zaniepokojona

Hamas i Izrael zawarły porozumienie w sprawie zawieszenia broni

Student-neonazista uznany za winnego terroru, planował "zabić wszystkich Żydów"

Londyn: Czterokrotny wzrost ataków na Żydów podczas wojny w Strefie Gazy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement