Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Galway: Polska doktorantka wykazała skażenie plastikiem ryb głębinowych

Galway: Polska doktorantka wykazała skażenie plastikiem ryb głębinowych
Polska doktorantka Alina Wieczorek. (Fot. YouTube/Bridie Farren)
Obecność plastiku u 73% ryb głębinowych wykrył zespół naukowców z NUI Galway pod kierownictwem polskiej doktorantki. Odkrycie wskazuje na to, że zanieczyszczenie środowiska może być większe, niż powszechnie się uważa - donosi 'Irish Examiner'.
Reklama

“Fakt, że próbki pobrano z żołądków gatunków ryb żyjących na głębokościach od 300 do 600 metrów północno-zachodniego Atlantyku pokazuje, że skutki skażenia natury nie ograniczają się do organizmów wegetujących bliżej powierzchni oceanu” - kontynuuje dziennik.

Naukowcy znaleźli w rybach mikroplastik – elementy rozpadu większych elementów w wodzie lub pochodzące ze ścieków sztuczne włókna odzieżowe i mikrogranulki, które znajdują się w szamponach i innych środkach higieny osobistej.

“Większość mikroplastiku unosi się w pobliżu powierzchni oceanu, jednak dzięki nowym badaniom wiemy, że występują one także w większym niż sądzono zakresie” - informuje “IE”.

Badaniom przewodniczyła Alina Wieczorek, doktorantka wydziału zoologii National University of Ireland Galway. Według niej, ryby głębinowe mają kontakt z drobinami sztucznych tworzyw, gdy nocami podpływają bliżej powierzchni w poszukiwaniu mikroskopijnego planktonu. W ten sposób mogą przenosić na głębiny szkodliwe elementy. Zjawisko to może także zakłócać naturalny proces dostarczania przez nie dwutlenku węgla i składników odżywczych.

“Planujemy dalsze badania nad wpływem mikroplastiku na organizmy żyjące na otwartym oceanie” - poinformowała badaczka.

Irlandzkie Ministerstwo Mieszkalnictwa, Planowania i Samorządów Lokalnych jest w trakcie opracowywania ustawy zakazującej stosowania mikrogranulek w kosmetykach i detergentach. Podobny zakaz niedawno wprowadziła Wielka Brytania.

 

  Komentarze


  • Willys
   19 lutego, 11:49

   Haha.ale poranny czytelniku.poprawka.siada thc przed kompem i pisze do czytelnika a potem przesiada sie na sedes i odpisuje z telefonu jako czytelnik do thc

  • Adam drankowski
   19 lutego, 12:01

   To tez alarmujace ale wyobrazcie sobie co ludzie pochlaniaja z tak lubianymi lososiami norweskimi (nawet z hodowli norweskich) - nie tylko wszelka chemia, antybiotyki ale nawet srodki ochrony roslin(!)

  • THC
   19 lutego, 17:49

   @Willys: chodz.. wydoisz bykowi. hue hue hue ;D

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama