Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

GUS: W 2017 r. w Polsce spadło skrajne ubóstwo

GUS: W 2017 r. w Polsce spadło skrajne ubóstwo
Skrajne ubóstwo w Polsce spada - obecnie dotyka zaledwie 4 procent obywateli. (Fot. Thinkstock)
W 2017 r. stopa ubóstwa skrajnego wyniosła 4,3 proc. i spadła w stosunku do 2016 r. o 0,6 pkt. proc. - wynika z danych GUS. Poprawiła się sytuacja w szczególności na obszarach wiejskich - zwrócił uwagę prezes GUS Dominik Rozkrut.
Reklama

GUS zwrócił uwagę, że w 2017 r. odnotowano dalszy spadek zasięgu ubóstwa ekonomicznego szacowanego na podstawie badania budżetów gospodarstw domowych. "Znaczącą poprawę zaobserwowano przede wszystkim wśród rodzin z dziećmi, osób z niższym wykształceniem oraz mieszkańców wsi" - zaznaczono.

Z danych Urzędu wynika, że w 2017 r. w odniesieniu do poprzedniego roku, odnotowano zmniejszenie się zasięgu wszystkich analizowanych typów ubóstwa. "Przy czym w przypadku ubóstwa skrajnego oraz relatywnego obserwowane zmiany były wyraźnie mniejsze niż w 2016 r." - napisano w komentarzu do badania.

"Poprawiła się sytuacja w szczególności na obszarach wiejskich. Tę poprawę obserwujemy zwłaszcza w przypadku rodzin, gospodarstw domowych z dwójką, trójką i czwórką dzieci. Nie jest to taka znaczna poprawa, jaką obserwowaliśmy rok temu, ale przypuszczalnie jest to efekt bazy, tzw. rok temu mieliśmy już do czynienia z pierwszymi efektami programu 500 plus" - tłumaczył prezes GUS Dominik Rozkrut.

"Kiedy dzisiejsze informacje porównujemy z informacjami sprzed roku, to już tego efektu bazy nie ma, ponieważ ten program istniał rok wcześniej. Niemniej jednak ta sytuacja poprawia się w tych rodzinach, które de facto w jakiś sposób były najbardziej pokrzywdzone, wykluczone w tym zakresie, czyli z większą liczbą dzieci" - dodał szef urzędu statystycznego.

GUS podkreślił, że z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że czynnikami, które w największym stopniu przyczyniły się do poprawy sytuacji materialnej gospodarstw domowych oraz spadku zasięgu ubóstwa w 2017 r. były: wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia, a w przypadku rodzin z dziećmi świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus".

 

  Komentarze


  • Kokko
   31 maja, 08:24

   Co za bzdury a masło po 5zł ,to czemu nikt nie myśli o powrocie z uk .A czy wiecie że nasz Polaków w uk jest milion dwadzieścia tysięcy to są osoby kturej pracują nie dołączają dzieci .

  • Londynczyk
   31 maja, 09:42

   Ja 20 lat pracuje poza Polska I nie mysle wracac tam bylo dziadostwo I jest dziadostwo !

  • THC
   31 maja, 12:35

   Znowu ktos powiedzial prawde. Juz drugi raz dzisiaj. Jestem pod wrazeniem. Londynczyk dobrze mowi! Dac mu wodki! hue hue hue ;D

  • THC
   31 maja, 13:34

   Dali 500+, to skrajne ubustwo w takich miejscach jak Sokolka gdzies tam na scianie wschodniej, odzyla!. Plebs mogl wrocic z UK po 500+. Czyli wszystkie te cymbaly bez szkoly. Z drugiej strony, jak taki cymbal ukonczy szkole jak IQ ma nie wiecej niz 70. Spakowani juz? hue hue hue

  • Vistula
   31 maja, 13:47

   To chyba dobrze, ze takie miejsca jak Sokolka czy inne mniejsze miejsca odzyly, bo kraj jest bogaty bogactwem wszystkich obywateli, a nie tylko cwaniactwem polmozgow po tzw. studiach licencjackich zrobionych dla "papieru". Dlatego Niemcy sa krajem bogatym, bo tam zyje sie dobrze kazdemu bez wzgledu na szkole! I 500+ ma za zadanie wyrownywac szanse tych, ktorych PelO traktowalo jak "ekonomiczny ballast", ktory moze zdychac z glodu. Program pewnie skonczy sie za jakis czas na rzecz innych.

  • Willys
   1 czerwca, 10:54

   Thc nie obrazaj swoich rodzinnych stron.przebywanie w saunie w wiadomym towarzystwie nie zmieni twojego pochodzenia. :D

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.09.2018
  GBP 4.799 złEUR 4.294 złUSD 3.651 złCHF 3.777 zł

  Sport


  Reklama