Grand Prix results: Verstappen wins F1 sprint for British GP pole

Lewis Hamilton nie wykorzystał szansy. Max Verstappen (na zdj.) ucieka Brytyjczykowi! (Fot. Getty Images)
Red Bull’s Max Verstappen won the first-ever Formula 1 sprint event to take pole position for the British Grand Prix, the tenth race of the 2021 Formula 1 World Championship season.

Drugie miejsce zajął obrońca tytułu Brytyjczyk Lewis Hamilton z Mercedesa, a trzecie Fin Valtteri Bottas także z Mercedesa.

Kierowcy w czasie 25 minut pokonali 17 okrążeń toru. Verstappen, który startował z drugiego pola, już na początku wyprzedził Hamiltona i utrzymał prowadzenie do końca. Holender wywalczył czwarte z rzędu pole position i ósme w karierze.

Dzięki zwycięstwu w sprincie, Verstappen zdobył trzy punkty do klasyfikacji generalnej MŚ, Hamilton dwa, Bottas - jeden. Teraz przewaga Belga nad Brytyjczykiem w klasyfikacji F1 wynosi 33 pkt. Na trybunach pierwszy w historii sprint oglądało około 100 tysięcy widzów.

Podczas okrążenia honorowego pierwszej trójki Hamilton podziękował swoim kibicom. "Nie możecie sobie wyobrazić, ile energii daje mi wasza obecność na trybunach" - przyznał. Przeprosił także za to, że nie utrzymał pierwszej pozycji, z której startował do sprintu.

W klasyfikacji generalnej po dziewięciu rundach mistrzostw świata Verstappen ma 185 punkty, o 33 więcej od wicelidera - Hamiltona. Trzeci jest Meksykanin Sergio Perez (Red Bull) - 104 pkt.