Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Francja wyprzedziła Wielką Brytanię na liście największych gospodarek świata

Francja wyprzedziła Wielką Brytanię na liście największych gospodarek świata
Kondycja gospodarcza Francji jest lepsza niż Wielkiej Brytanii. (Fot. Thinkstock)
Francja została okrzyknięta piątą gospodarką świata, a Zjednoczone Królestwo straciło miejsce w 'wielkiej piątce'. Brexit wyraźnie podcina skrzydła brytyjskiej ekonomii.
Reklama

Wielka Brytania, która jest teraz szóstą gospodarką świata, w rankingu znajduje się za USA, Chinami, Japonią, Niemcami oraz Francją. Za jedną złą wiadomością podąża kolejna – standard życia w UK jeszcze nigdy nie był tak wątły od rekordowego pod tym względem roku 1950.

Prognozy dla Wielkiej Brytanii przewidują, że brytyjska ekonomia będzie w 2022 roku o 42 miliardy mniejsza niż wcześniej przypuszczano. W Londynie nastroje się wyraźnie pogarszają. Kanclerz skarbu Philip Hammond przyznał, że nie da się zrównoważyć finansów kraju do 2020 r. jak planowano, a raport przygotowany dla instytutu CityUK ocenił, że Brexit będzie kosztował brytyjskie banki 38 mld funtów rocznie i 70 tys. miejsc pracy.

Wzrost wydajności ma spaść natomiast do 0,1% do końca 2017 roku, co oznacza najgorszą dekadę wzrostu produktywności od 1812 roku – podaje dziennik „Metro”.

Gospodarka UK była drugą najszybciej się rozwijającą się gospodarką z grupy G7 w 2016 roku. Przewiduje się, że inflacja w 2017-18 wyniesie 2,4% i zmniejszy się w kolejnych latach do poziomu 2,3% i 2%.

Francuzi mają natomiast powody do dumy. Z opublikowanego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy kilka dni temu raportu o kondycji ekonomicznej świata wynika, że dochód narodowy Wielkiej Brytanii - 1,932 bilionów funtów - odpowiada potencjałowi Francji, czyli 2,228 bln euro, ale tylko do momentu, gdy za funta można kupić 1,15 euro.

Brytyjska waluta gwałtownie spada i przed weekendem była wymieniana już tylko za 1,13 euro. Oznacza to, że wartość brytyjskiej gospodarki spadła do 2,183 mld euro i jest o około 50 mld euro mniejsza od francuskiej.

 

  Komentarze


  • Ben
   28 listopada 2017, 10:30

   Zakapiory, niedoluki i rasisci ktorzy dali sie nabrac na kampanie wspierana przez Putina i glosowali za brexitem dalej nie pracuja i siedza na benefitach,jedza fasolke z puszki codziennie i tylko zamiast pinta w pubie pija Fostersy w councilowskich flatach.Nawet mi juz nie zal tych brytoli .Niech placa za glupote.Mam to gdzies

  • Willys
   28 listopada 2017, 12:13

   Nikomu źle nie życzę,tym bardziej,że sam tu pracuję.Ale Brexit niczego dobrego póki co nie wnosi.Coraz więcej wpływowych polityków na szczycie otwarcie zaczyna mówić,że wyjście jest bardzo złym pomysłem dla UK.Nigdy rozwód nie niesie z sobą dobrej energii.Niektórzy Anglicy żyją w obłokach i myślą lub myśleli,że wróci imperium,nad którym nie zachodziło słońce.Że będą zawierać z Chinami,Indiami itd. korzystne umowy typu-podpisujecie umowę handlową albo wprowadzamy wojsko.Nie te czasy.Unia nie jest czymś złym.Jedynie zły jest sposób wybierania władz Unii co doprowadziło do tego,że rządzą nią ludzie oderwani od rzeczywistości.I do tego Niemcy chcą coraz bardziej dominować zamiast szanować zdanie małych krajów członkowskich.

  • Lukasz
   28 listopada 2017, 12:28

   Ben i Willis oraz podobnie myslacy - unia byla dobrym pomyslem na papierze, potem zostala przejeta przez niemcy i obecnie mozna smialo powiedziec ze jest po prostu pokojowym sposobem niemiec na ziszczenie marzen o 4tej rzeszy. Wszystko w UE dzieje sie pod dyktando niemiec, kto robi co merkelowa chce ten dostaje propsy a kto sie sprzeciwia dostaje po tylku. Niemcy wypompowuja mase kapitalu z krajow ktore weszly do unii w 2005 a obecnie calem unii jest wchloniecie Urainy i pompowanie przez ten kraj niemieckich towarow do Rosji.
   Jak wam sie wydaje po co Merkelowej Unijna Armia....

  • Willys
   28 listopada 2017, 13:47

   Nie wiem w jakim wieku jestes Lukasz ale pamietam jak przekraczalem granice zachonich krajow z paszportem i wole jak jest teraz.Niestety z tymi Niemcami masz jednak racje.Idea byla piekna gdy kraje zachodnie tylko w niej byly.Ale niestety celem przyjecia wschodnich krajow bylo ich zdominowanie i quasi skolonizowanie.Widac to szczegolnie teraz,gdy niektore kraje proboja sie bronic przed dominacja Niemiec

  • Drakus
   28 listopada 2017, 17:45

   Ja też pamiętam jak było dawniej i uważam że teraz jest dużo lepiej, Miliony Polaków wyjechało do pracy i żyje im się lepiej, kupują domy, remontują, inwestują, wysyłają kasę do polski. Niemcy mają potencjał więc go wykorzystują, ale do skolonizowania nas poprzez UE to daleko, obecnie zbędnych imigrantów nie przyjmujemy. Wielu bogatych Anglików nadal lekceważy brexit i obudzą się dopiero gdy dostaną poważnie po kieszeni. My musimy tylko walczyć o swoje prawa i pilnować interesów. Wybierajmy sobie dobrych polityków, a nie będzie zle.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.09.2018
  GBP 4.799 złEUR 4.294 złUSD 3.651 złCHF 3.777 zł

  Sport


  Reklama