Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Francja wydłuża termin aplikowania o pozwolenie na pobyt dla Brytyjczyków

Francja wydłuża termin aplikowania o pozwolenie na pobyt dla Brytyjczyków
Oficjalne szacunki wskazują, że we Francji żyje ok. 148 tys. obywateli Wielkiej Brytanii. Liczba ta może być jednak znacznie wyższa, bo nikt nie prowadził ich oficjalnego rejestru. (Fot. Getty Images)
Francja wydłużyła termin składania wniosków o pozwolenia na pobyt po Brexicie dla Brytyjczyków mieszkających nad Sekwaną. Tysiące obywateli Wielkiej Brytanii zyskało dzięki temu dodatkowe 3 miesiące na zabezpieczenie swojego dostępu do opieki zdrowotnej czy rynku pracy.
Reklama
Reklama

Rzecznik francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych poinformował w ubiegłym tygodniu, że termin składania wniosków o pozwolenie na pobyt w ramach umowy o wystąpieniu został w całym kraju wydłużony do 30 września. Wcześniej na wydłużenie ostatecznego terminu zdecydowały się jedynie wybrane regiony nad Sekwaną.

Ambasada brytyjska w Paryżu początkowo ostrzegła, że ​​nie otrzymała oficjalnego ogłoszenia o przedłużeniu i zaapelowała do Brytyjczyków we Francji, aby nie zwlekali z aplikacją i dokonali jej do 30 czerwca.

Posunięcie, do którego wezwało francuskie MSZ i działacze na rzecz praw człowieka, nastąpiło po podobnym przedłużeniu terminu aplikowania przez Holandię w zeszłym miesiącu. Związane było to z faktem, że wielu legalnie przebywających w UE brytyjskich obywateli mogło zostać wyrzuconych z systemu, ponieważ nie wszyscy zdążyli aplikować.

"Cieszymy się, że francuskie ministerstwo przez dłuższy czas słuchało naszych próśb, biorąc pod uwagę pandemię. Dodatkowe trzy miesiące pozwolą dotrzeć do wielu osób, a także udostępnić więcej szczegółów na temat tego, co stanie się z tymi, którzy nie zgłoszą się na czas" - przekazała Kathryn Dobson z grup France Rights oraz British in Europe.

Według ambasady brytyjskiej, 135 tys. Brytyjczyków we Francji do tej pory złożyło wniosek o rezydenturę po Brexicie. Populację obywateli Wielkiej Brytanii w tym kraju szacuje się z kolei na ok. 148 tys.

Urzędnicy twierdzą, że ponieważ Francja nie wymagała od obywateli UE rejestracji jako rezydenci, rzeczywista liczba może być znacznie wyższa. Kontakt z nimi jest również trudniejszy niż w krajach takich jak Holandia, w których od dawna istnieje obowiązkowa rejestracja.

Termin 30 czerwca dla Brytyjczyków wciąż obowiązuje w trzech innych krajach UE: na Łotwie, w Luksemburgu i na Malcie. Według najnowszych danych, wnioski złożyło 8 300 z 13 600 Brytyjczyków na Malcie, 3 600 z 5 300 w Luksemburgu i 420 z 1 200 na Łotwie.

Czytaj więcej:

Johnson: Musimy wykorzystać możliwości, które dał Brexit

Brytyjscy operatorzy jednak przywrócą opłaty za roaming w Europie

Settled status: Wielu obywateli UE coraz bliżej "katastrofy"

Obywatele UE pod presją czasu i z problemami. To ostatni moment, aby aplikować o settled status

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama