Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Francja: Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o atak na żołnierzy

Francja: Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o atak na żołnierzy
Do zatrzymania doszło na autostradzie A16. (Fot. Getty Images)
Mężczyzna zatrzymany na autostradzie na północy Francji to ten sam, który wczoraj w godzinach porannych przeprowadził atak na żołnierzy na przedmieściach Paryża - poinformował premier Francji Edouard Philippe, potwierdzając tym samym aresztowanie napastnika.
Reklama

Do zatrzymania doszło na autostradzie A16 w okolicach miasta Marquise niedaleko Calais. Podczas akcji policjanci kilkukrotnie użyli broni i ranili kierowcę poszukiwanego samochodu marki BMW. Był nim urodzony w 1980 roku mężczyzna. Nie był uzbrojony. Od zabłąkanej kuli został także ranny policjant.

Dziennikarz Reutera widział na autostradzie pojazd podziurawiony kulami.

Sprawca wczorajszego ataku na żołnierzy w Levallois-Perret na zachodnich przedmieściach Paryża wjechał samochodem w grupę żołnierzy udających się na patrol. Pojazd najpierw zbliżył się powoli, a gdy był już blisko żołnierzy, gwałtownie przyspieszył - przekazał szef MSW Gerard Collomb. Sześciu żołnierzy zostało rannych, w tym dwóch ciężko, ale ich życiu nic nie zagraża. Kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia, a uciekając uderzył w co najmniej jeden samochód.

Władze szybko ogłosiły, że chodziło o działanie z premedytacją, a nie wypadek. Śledztwo wszczęła prokuratura ds. antyterroryzmu.

Żołnierze brali udział w wojskowej operacji o kryptonimie "Sentinelle", której celem jest ochrona najważniejszych obiektów w całym kraju. Bierze w niej udział 7 tys. żołnierzy.

Od stycznia 2015 roku we Francji dochodzi do dżihadystycznych zamachów. Zginęło w nich już 239 osób. Celem ostatnich ataków były głównie siły bezpieczeństwa rozmieszczone w kluczowych miejscach w kraju, żołnierze operacji "Sentinelle" zostali zaatakowani po raz szósty - powiedział Collomb.

Francja jest w stanie najwyższej gotowości; w związku z zagrożeniem terrorystycznym w kraju tym kilkakrotnie przedłużano stan wyjątkowy.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.07.2018
  GBP 4.881 złEUR 4.308 złUSD 3.683 złCHF 3.682 zł

  Sport


  Reklama