Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Francja: W kraju żyje ponad 330 tysięcy bezdomnych, to wzrost o 130 proc. w 10 lat

Francja: W kraju żyje ponad 330 tysięcy bezdomnych, to wzrost o 130 proc. w 10 lat
Bezdomność jest znaczącym problemem we Francji, który wciąż się pogłębia. (Fot. Stephane Cardinale - Corbis/Corbis via Getty Images)
We Francji żyje ponad 330 tysięcy bezdomnych, co oznacza wzrost tej liczby o 130 procent w ciągu 10 lat - alarmuje dzisiaj w swoim corocznym raporcie fundacja Abbe Pierre.
Reklama
Reklama

W wyliczeniach francuskiej fundacji uwzględniono ok. 200 tys. osób żyjących w lokalach tymczasowych, 110 tys. migrantów w ośrodkach zakwaterowania dla osób ubiegających się o azyl oraz ok. 27 tys. bezdomnych śpiących na ulicach, w metrze, w namiotach lub w samochodach.

Ponadto zgodnie z szacunkami Abbe Pierre we Francji, ponad 4 mln ludzi ma złe warunki mieszkaniowe. Do takich osób zaliczono tych, którzy mieszkają w lokalu zdecydowanie za małym lub pozbawionym podstawowych udogodnień, takich jak kuchnia, toaleta czy ogrzewanie, lub nie posiadają lokalu na własność.

12,1 mln osób żyje w nieodpowiednich warunkach mieszkaniowych, wśród których Abbe Pierre wymieniła "sytuacje niestabilności", takie jak ubóstwo energetyczne lub nieopłacany czynsz.

Inflacja, która znacznie przyspieszyła w 2022 r., postawiła w trudnej sytuacji gospodarstwa domowe osób o niskich dochodach, powodując wzrost kosztów życia - zauważa fundacja. Wśród najbardziej narażonych Abbe Pierre wymienia osoby samotnie wychowujące dzieci, zwykle kobiety, które po pokryciu podstawowych wydatków mogą mieć trudności z kupnem jedzenia.

Oceniając rolę francuskiego rządu w walce z biedą mieszkaniową, fundacja stwierdziła, że nie podjęto niemal żadnych działań w tym zakresie w 2022 r. Pomoc udzielana w celu złagodzenia wpływu inflacji nie jest zdaniem Abbe Pierre "wystarczająco ukierunkowana".

"Z jednej strony, ciągłe, masowe działania na rzecz najbogatszych, z drugiej strony, dla najbiedniejszych działania jednorazowe" - oburza się przedstawiciel fundacji Christophe Robert. Dodaje, że samo to, że rząd rozważał zmniejszenie liczby miejsc w lokalach tymczasowych "jest dla nas raczej niepokojącym sygnałem".

Fundacja Abbe Pierre z siedzibą we Francji działa na rzecz zapewnienia dostępu do godnych warunków mieszkaniowych dla najbardziej narażonych osób, niezależnie od dochodów i statusu społecznego.

Czytaj więcej:

Co 58. mieszkaniec Londynu jest bezdomny. To znacznie wyższy odsetek niż na pozostałym terytorium UK

Francja wydaje na emerytury więcej niż sąsiedzi, a wiek emerytalny należy do najniższych w UE

Francja: Setki piekarzy protestowało w Paryżu z powodu gwałtownego wzrostu cen energii

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama