Menu

Francja: Parlament przyjął ustawę o dwumiesięcznym stanie zagrożenia epidemicznego

Francja: Parlament przyjął ustawę o dwumiesięcznym stanie zagrożenia epidemicznego
Francuskie miasta opustoszały w związku z epidemią koronawirusa. (Fot. Getty Images)
W obliczu epidemii koronawirusa parlament francuski przyjął wczoraj wieczorem projekt ustawy wprowadzającej na dwa miesiące stan zagrożenia epidemicznego. W ciągu ostatniej doby odnotowano we Francji 112 zgonów z powodu SARS-CoV-2; łącznie jest ich 674.
Reklama

Uchwalone prawo przewiduje ograniczenia swobód obywatelskich, takich jak zakaz opuszczania domów, uwięzienie czy konfiskata, oraz upoważnia rząd do podjęcia w drodze rozporządzeń szeregu działań wspierających firmy. Stan zagrożenia opóźnia drugą turę wyborów lokalnych i może zostać zakończony dekretem przed upływem dwóch miesięcy, jeżeli sytuacja epidemiczna ulegnie poprawie.

Z obawy przed zakażeniem deputowani obu izb głosowali nad ustawą w turach przez podniesienie ręki w niemal pustej sali; na koniec zliczono wszystkie oddane głosy.

Od wprowadzenia we wtorek nakazu pozostawania w domu stwierdzono niemal 92 tys. jego naruszeń - poinformował dyrektor generalny ds. bezpieczeństwa cywilnego i zarządzania kryzysowego, Alain Thirion.

Francuzi mogą wychodzić z domów jedynie do pracy bądź po jedzenie. (Fot. Getty Images)

Od wtorku policja przeprowadziła ponad 1,7 mln kontroli we Francji, a tylko wczoraj policja i żandarmeria przeprowadzili ich około 375 tys.

Thirion przypomniał, że wraz z przyjęciem ustawy o stanie zagrożenia epidemicznego kary za ponowne złamanie zakazu w ciągu 15 dni rosną - grzywna w wysokości 135 euro zostaje podniesiona do 1 500 euro.

Od wtorku wyjście z domu we Francji możliwe jest wyłącznie z pisemnym uzasadnieniem i jedynie w ważnym celu: zrobienia zakupów, dostania się do pracy lub do lekarza. W całym kraju hospitalizowanych jest 7 240 osób z 16 018 zakażonych.

Czytaj więcej:

Francja: Kolejne 108 ofiar śmiertelnych wirusa. Łącznie zmarły 372 osoby

We Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji więcej zakażeń niż w Chinach

Koronawirus we Francji: Brakuje rąk do pracy w rolnictwie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama