Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Francja: Ojciec sprawcy strzelaniny w Strasburgu o synu

Francja: Ojciec sprawcy strzelaniny w Strasburgu o synu
List gończy, który wystosowała francuska policja po zamachu w Strasburgu. (Fot. Getty Images)
Ojciec 29-letniego Cherifa Chekatta, który przeprowadził we wtorek atak na świątecznym jarmarku w Strasburgu, przyznał w wywiadzie dla telewizji France 2, że jego syn podzielał przekonania tzw. Państwa Islamskiego (IS).
Reklama

W sobotę w nocy państwowa telewizja France 2 pokazała wywiad z Abdelkrimem Chekattem, dwa dni po śmierci Cherifa Chekatta.

Abdelkrim Chekatt powiedział, że ostatni raz widział Cherifa Chekatta na trzy dni przed atakiem i dodał, że próbował w przeszłości odwieść syna od wierzenia w propagandę tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Po ataku, w celu przesłuchania, zatrzymano siedem osób, w tym 4 osoby z najbliższej rodziny zamachowca - ojca, matkę oraz dwóch z jego braci.

29-letni Cherif Chekatt otworzył ogień w centrum miasta, w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego. (Fot. BBC/screenshot)

Francuskie media poinformowały, że członkowie rodziny zostali zwolnieni.

We wtorek w położonym w pobliżu Herrlisheim Strasburgu 29-letni Cherif Chekatt otworzył ogień w centrum miasta, w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego. Podczas ataku życie straciły trzy osoby, a kilkanaście zostało rannych, w tym polski obywatel; kolejna osoba zmarła w piątek z powodu odniesionych ran, dwoje rannych jest w stanie krytycznym.

Chekatt był notowany w tzw. kartotece "S", co oznacza, że mógł stanowić "zagrożenie terrorystyczne"; śledczy od początku skłaniali się ku wersji, że atak miał podłoże terrorystyczne.

W czwartek wieczorem francuska policja zlokalizowała i zlikwidowała sprawcę strzelaniny w Strasburgu. W obławie uczestniczyło 700 funkcjonariuszy.

Powiązana z dżihadystycznym tzw. Państwem Islamskim (IS) agencja Amak opublikowała na swym portalu oświadczenie, z którego wynika, że sprawca zamachu w Strasburgu był bojownikiem IS. Miał on przeprowadzić "tę operację w odpowiedzi na apel przywódców IS, by uderzać w cele zlokalizowane na terytorium państw zaangażowanych po stronie międzynarodowej koalicji w walce z IS w Iraku oraz w Syrii". 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.08.2019
  GBP 4.753 złEUR 4.352 złUSD 3.920 złCHF 4.007 zł

  Sport


  Reklama