Formuła 1: Kubica 18. w kwalifikacjach GP Holandii. Najlepszy Verstappen

Jak wypadnie Robert Kubica (na zdjęciu w bolidzie Alfa Romeo Racing Orlen) podczas dzisiejszej rywalizacji o GP Holandii? (Fot. Getty Images)
Robert Kubica (Alfa Romeo Racing Orlen) zajął 18. miejsce w kwalifikacjach do dzisiejszego wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Holandii. Najlepszy okazał się wicelider klasyfikacji generalnej mistrzostw świata - zawodnik gospodarzy Max Verstappen (Red Bull).

Wywalczenie pole position przez Verstappena (czas 1.08.885) na torze w Zandvoort zostało przyjęte entuzjastycznie przez ok. 70 tysięcy widzów.

Drugie miejsce zajął lider mistrzostw świata, broniący tytułu Lewis Hamilton z Mercedesa - 1.08,923, a trzecie kolega Brytyjczyka z zespołu - Fin Valtteri Bottas (1.09,222).

Kubica odpadł w pierwszej serii kwalifikacji - uzyskał czas 1.11,301. Okazał się lepszy od dwóch kierowców teamu Haas - 19. był Niemiec Mick Schumacher, a ostatni Rosjanin Nikita Mazepin.

Polski kierowca startuje w Zandvoort w miejsce Fina Kimiego Raikkonena, który uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Decyzja zapadła wczoraj rano. Kilka godzin później Kubica wziął udział w treningu, zajmując wówczas 19. lokatę.

Dobrze w kwalifikacjach spisał się inny kierowca teamu Alfa Romeo - Włoch Antonio Giovinazzi, który uplasował się na siódmej pozycji (1.09,590).

Po 12 z 22 wyścigów w klasyfikacji mistrzostw świata prowadzi Hamilton - 202,5 pkt, przed Verstappenem - 199,5 oraz Brytyjczykiem Lando Norrisem z McLarena - 113 pkt.

Wyścig o Grand Prix Holandii wrócił do kalendarza F1 po 36-letniej przerwie. Poprzednio, w 1985 roku, triumfował w Zandvoort Austriak Niki Lauda.