Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ford: Coraz więcej konkurentów łączy siły

Ford: Coraz więcej konkurentów łączy siły
Ford przyznał, że kilkakrotnie rozmawiał z byłym prezesem zarządu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na temat potencjalnej fuzji. (Fot. Getty Images)
Według prezesa amerykańskiego koncernu Ford, Billa Forda, widoczny jest wzrost liczby partnerstw między konkurencyjnymi firmami z branży motoryzacyjnej, tak w zakresie niektórych technologii jak i pojedynczych pojazdów - podał serwis Automotive News.
Reklama

Bill Ford w rozmowie z Automotive News przyznał również, że kilkakrotnie rozmawiał z byłym prezesem zarządu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Sergio Marchionnem na temat potencjalnej fuzji. Dyskusje miały dotyczyć dopasowania obu koncernów. "Sergio i ja odbyliśmy kilka wspólnych kolacji, podczas których rozmawialiśmy o tym, czy Ford i FCA będą dobrze do siebie pasować" - zdradził Ford. 

Jak zauważył, szybko zdecydowano jednak, że rozmowy prowadzą donikąd, bo amerykański koncern ma inne priorytety; i że takie rozwiązanie byłoby niepraktyczne. "Mieliśmy własne problemy i wyzwania. Czułem, że to nie pomoże nam ich rozwiązać. Jeśli w ogóle by do tego doszło, to mogło nas spowolnić" - zaznaczył, dodając, że "na pewno nie był to idealny czas".

Jak przypomniał serwis, Marchionne, który zmarł w ubiegłym roku, nie ukrywał chęci połączenia FCA z innym producentem samochodów. W tej sprawie spotkał się z dyrektor generalną General Motors Marry Barrą, ale jego pomysł został odrzucony. Były szef FCA wcześniej przewidział potrzebę konsolidacji branży motoryzacyjnej w prezentacji "Confessions of a Capital Junkie" z 2015 r.

27 maja 2019 r. FCA złożyło Renault ofertę, która mogłaby zaowocować partnerstwem na równoprawnych zasadach (50/50). Zarząd francuskiego koncernu odroczył jednak decyzję ws. fuzji z włosko-amerykańską grupą FCA na wniosek obecnych w Radzie Dyrektorów przedstawicieli władz Francji. Źródła bliskie FCA podały, że Fiat Chrysler wycofał ofertę.

Na początku 2019 r. niemiecki koncern Volkswagen i Ford zawarły globalne porozumienie, w ramach którego będą wspólnie produkować średniej wielkości pickupy i samochody dostawcze do produkcji zagranicznej. Amerykański i niemiecki koncern podpisały również porozumienie dotyczące możliwego rozszerzenia współpracy w zakresie pojazdów elektrycznych i autonomicznych oraz przy innych przedsięwzięciach. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.09.2019
  GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama