Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Football Association wants Great Britain sides at Rio Olympics

Football Association wants Great Britain sides at Rio Olympics
Piłkarska reprezentacja Wielkiej Brytanii po raz pierwszy wystąpiła na olimpiadzie w Londynie w 1908 roku. Na zdjęciu reprezentacja Anglii podczas mundialu w Brazylii (Fot. Getty Images)
It had ruled out such a move but has now written to its counterparts in Scotland, Northern Ireland and Wales to ask them if they want to take part.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Brytyjski Komitet Olimpijski otrzymał deklarację ze strony angielskiej federacji piłkarskiej (Football Association) odnośnie wystawienia na igrzyskach w Rio zespołu Wielkiej Brytanii, zarówno w turnieju męskim, jak i kobiecym. Byłyby to drugie z rzędu igrzyska, na których wystąpiłaby brytyjska reprezentacja.

FA wystąpiła z wnioskiem o dołączenie do projektu do federacji piłkarskich Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Póki co nie spotkało się to z oficjalnymi reakcjami z ich strony, ale trudno przypuszczać, by pomysł znalazł ich uznanie.

W tej sytuacji FA będzie mogła wystawić reprezentację brytyjską, jak miało to miejsce podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku. Wtedy również pozostałe trzy federacje odmówiły uczestnictwa we wspólnym projekcie, choć ostatecznie w męskiej drużynie zagrało pięciu Walijczyków, a w żeńskiej dwie reprezentantki Szkocji.

By Brytyjczycy mogli się w ogóle zastanawiać, jaką reprezentację wystawić, piłkarze Anglii muszą wywalczyć olimpijski awans. Aby to osiągnąć, w czerwcu tego roku muszą znaleźć się w czołowej trójce turnieju finałowego młodzieżowych mistrzostw Europy, który odbędzie się w Czechach.

Przed igrzyskami w Londynie debata na temat wystawienia wspólnej reprezentacji piłkarskiej trwała kilka lat. Z udziału w projekcie wycofali się ostatecznie Szkoci, Walijczycy i Irlandczycy z Północy, gdyż obawiali się, że zgoda na wspólną ekipę spowoduje precedens godzący w ich niezależność od federacji angielskiej, która jest zagwarantowana w statucie FIFA.

Kwestia reprezentacji olimpijskiej stała się na Wyspach tematem ogólnonarodowej debaty. Wypowiadali się w niej politycy (ideę w 2008 roku poparł m.in ówczesny premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown), gwiazdy sportu oraz zwykli obywatele. W przeprowadzonym w 2005 roku sondażu za wspólną reprezentacją wypowiedziała się np. większość mieszkańców Szkocji.

Piłkarska reprezentacja W. Brytanii nie jest jednak nowym pomysłem. Po raz pierwszy wystąpiła ona na olimpiadzie w Londynie w 1908 roku, a były to zarazem pierwsze igrzyska, podczas których w turnieju piłkarskim wystąpiły rzeczywiste reprezentacje krajów, a nie, jak wcześniej, drużyny klubowe pod szyldem narodowych. Zarówno wówczas, jak i na igrzyskach w 1912 i 1920 roku, reprezentację stanowili jednak wyłącznie piłkarze angielscy.

Pierwsza rzeczywiście brytyjska drużyna zagrała na igrzyskach w Berlinie w 1936 roku. Po II wojnie światowej reprezentacja W. Brytanii wystawiana była aż do 1972 roku, z wyjątkiem igrzysk w Rzymie w 1960 roku, na które się nie zakwalifikowała. Po zniesieniu przez angielską federację podziału na zawodowców i amatorów w 1974 roku, zrezygnowano z wystawiania wspólnej reprezentacji aż do 2012 roku.

Najlepszym wynikiem, jaki udało się osiągnąć brytyjskim piłkarzom na igrzyskach, było czwarte miejsce w Londynie w 1948 roku. Trenerem drużyny był wówczas słynny sir Matt Busby.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement