Menu

Floryda: Mechanik oskarżony o celowe uszkodzenie samolotu

Floryda: Mechanik oskarżony o celowe uszkodzenie samolotu
Mężczyznę zidentyfikowano dzięki kamerom monitorującym na lotnisku oraz oświadczeniom innych mechaników, którzy kontaktowali się z nim tego dnia na lotnisku. (Fot. Getty Images)
Amerykański mechanik, pracujący dla linii lotniczych American Airlines, został oskarżony o celowe uszkodzenie samolotu w Miami. Mężczyzna twierdzi, że nie chciał nikomu wyrządzić krzywdy, tylko dostać pracę w godzinach nadliczbowych.
Reklama

Według doniesień mediów Abdul-Majeed Marouf Ahmed Alani stanął przed sądem pod zarzutem "umyślnego uszkodzenia, zniszczenia, unieruchomienia lub rozbicia samolotu". Zeznał, że uszkodził system nawigacji, ponieważ chciał spowodować opóźnienie lub anulować lot, aby dostać godziny nadliczbowe.

Do zajścia doszło 17 lipca na lotnisku w Miami. Alani dokonywał tam przeglądu samolotu ze 150 osobami na pokładzie, który miał lecieć do Nassau na Bahamach. Piloci jednak otrzymali informację o problemach z komputerem pokładowym i start został odwołany.

Mężczyznę zidentyfikowano dzięki kamerom monitorującym na lotnisku oraz oświadczeniom innych mechaników, którzy kontaktowali się z nim tego dnia na lotnisku.

Według dziennika "Miami Herald", powołującego się na akt oskarżenia, Alani przykleił kawałek pianki wewnątrz przewodu prowadzącego do modułu danych lotniczych, pokazujących prędkość samolotu, wysokość, nachylenie itp. Zapewniał, że nie zamierzał wyrządzić żadnej szkody ani samolotowi, ani pasażerom.

Samolot miał lecieć z Miami na Bahamy. (Fot. Getty Images)

Alani pracuje jako mechanik w American Airlines od 1988 roku. Swój czyn usprawiedliwiał irytacją z powodu zawieszonych negocjacji w sprawie umowy związkowej. Wpłynęło to, argumentował, na jego sytuację finansową.

Związek zawodowy Twu-Iam Association stara się zawrzeć nowy kontrakt z linią lotniczą, gdyż w celu ograniczenia kosztów American Airlines zleca więcej prac konserwacyjnych na zewnątrz. W ubiegłym miesiącu sąd federalny wydał nakaz uniemożliwiający związkowi ingerowanie w działalność linii lotniczej.

American Airlines zarzuca mechanikom nielegalne spowolnienia pracy w okresie letnim. Prowadzi to do odwołania lotów.

Twu-Iam potępiło w oświadczeniu osoby zagrażające bezpieczeństwu samolotu. Podkreśla, że nie jest to tolerowane ani akceptowane przez kierownictwo ani członków organizacji.

"Bezpieczeństwo jest priorytetem numer jeden dla członków IAM i TWU, zajmujących się konserwacją i eksploatacją statków powietrznych. Są oni najlepiej wyszkolonymi specjalistami ds. bezpieczeństwa w branży lotniczej. W rezultacie amerykański system transportu lotniczego jest najbezpieczniejszy na świecie" – głosi dokument.

Związek ogłosił, że wznawia negocjacje z American Airlines. Rozpoczęcie rozmów zaplanowano na 16 września.

  Komentarze
  • Chciwy
   8 września, 11:25

   to juz jest jako doswiadczony mechanik z wieloletnim doswiadczeniem zarabial duzo ale dla niego to ciagle malo bo musi kupic zonie brylanty dzieciom nowe samochody posiadlosci I tak to sie konczy u kazdego. Chcecie wiecej i wiecej taka jest cena konsumpcjonizmu dzisiejszego

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama