Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Finlandia: Odkryto nową formę zorzy polarnej. Wygląda jak wydmy

Finlandia: Odkryto nową formę zorzy polarnej. Wygląda jak wydmy
Zaobserwowana "wydmowa zorza" jest w mezosferze rzadkim i mało zbadanym zjawiskiem. (Fot. Getty Images)
Fińscy obserwatorzy zorzy polarnej odkryli nową formę tego zorzy polarnej - tworzącej wielokilometrową pasiastą kurtynę. Przy współpracy z badaczami kosmosu z Helsinek nadali jej nazwę 'zorzy wydmowej'.
Reklama
Reklama

"Wydmy są prawdopodobnie falami atomów tlenu na wysokości około 100 km, które lśnią dzięki strumieniowi emitowanych przez Słońce cząstek" - podano wczoraj w komunikacie Uniwersytetu w Helsinkach.

Na zamieszczonym nagraniu filmowym "wydmowej" zorzy polarnej, zaobserwowanej jesienią 2018 r. nad jednym z jezior w południowo zachodniej Finlandii, specyficzny typ zorzy przedstawia się jako zieleniący się równy wzór fal. "Pasiasta woalka przypomina diuny na piaszczystej plaży" - czytamy z opisów fotografii.

Hobbyści zjawisk astronomicznych skontaktowali się badaczką Minną Palmroth z helsińskiego uniwersytetu, profesor zajmującą się zagadnieniami fizyki kosmicznej, autorką przewodnika dla "łowców" polarnych zórz.

Dla celów publikacji przejrzano tysiące zdjęć z uchwyconymi zjawiskami zórz polarnych, niepowtarzalnych i porównanych do "odcisków linii papilarnych" i na tej podstawie wyszczególniono ok. 30 różnych kategorii zórz. Jednak nowo zaobserwowana zorza nie dała się, zdaniem hobbystów, wpisać do żadnej z określonych i znanych wcześniej opisanych kategorii zorzy. Palmroth przyznała, że zajmie się przedstawioną przez nich nową formą zorzy.

"To było jak układanie puzzli lub praca detektywistyczna" - przyznał jeden z entuzjastów zórz i astronomii Matti Helin, opisując współpracę z naukowcami nad opisaniem nowej zorzy.

Wysokość i rozległość "wydmowej zorzy" udało się określić po rozpoznaniu gwiazdy wokół uchwyconego zjawiska oraz przy pomocy aplikacji planetarnej i bazy danych astronomicznych. Obliczono, że "diuny" zorzy znajdowały się na ok. 100 km wysokości w górnej warstwie mezosfery, a długość fal oszacowano na ok. 45 km.

W komunikacie helsińskiego uniwersytetu podkreślono, że zaobserwowana "wydmowa zorza" jest w mezosferze rzadkim i mało zbadanym zjawiskiem.

Czytaj więcej:

Polacy odpowiedzialni za kolejne elementy kosmicznej misji ATHENA

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama