Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Financial Times": W Europie nasila się antyimigracyjny populizm

Wiele partii politycznych wykorzystuje kryzys z imigrantami, aby dojść do władzy. (Fot. Thinkstock)
Komentując zajęcie w wyborach w Słowenii pierwszego miejsca przez posługującą się hasłami antyimigranckimi Słoweńską Partię Demokratyczną (SDS) Janeza Janszy, 'Financial Times' wskazuje, że może to utrudnić kształtowanie polityki UE w kwestii uchodźców.
Reklama

"Jansza nie jest raczej antyestablishmentowym wywrotowcem w stylu Włocha Matteo Salviniego, skrajnie prawicowego przywódcy Ligi, który właśnie zapewnił sobie miejsce w pierwszym otwarcie eurosceptycznym rządzie państwa założycielskiego Unii Europejskiej. Jest postacią aktywizująca podziały, której drogę do władzy może jeszcze zablokować koalicja mniejszych partii. Ale awans Janszy na potencjalnego premiera to w znacznej mierze efekt zaostrzenia przez niego antyimigranckiej retoryki. Czyni to wyraźniejszym jeden z największych dylematów stojących przed UE: jak równo podzielić między państwa członkowskie ciężary związane ze stałym napływem uchodźców" - donosi gazeta.

Przypomina jednocześnie o zdecydowanym sprzeciwie Polski, Węgier, Czech i Słowenii wobec kwotowego systemu rozdzielania imigrantów. "Wszystkie najnowsze kompromisy - w tym obejmujące zmodyfikowanie zasad azylu w celu odciążenia państw, do których imigranci docierają w pierwszej kolejności - zostały odrzucone przez jedną lub drugą stronę. Jednocześnie propozycje bardziej radykalnych populistów stają się coraz bardziej nieludzkie. Salvini obiecał zgromadzenie i deportowanie 500 tys. nielegalnych imigrantów oraz odmawia udziału w wyznaczonej na bieżący tydzień naradzie ministrów spraw wewnętrznych państw UE na temat migracji. Trudno się porozumieć nawet w mniej kontrowersyjnej kwestii sposobów wzmocnienia unijnych granic zewnętrznych" - zaznacza dziennik.

"Skrajnie prawicowe, populistyczne i antyimigranckie partie weszły do rządów w Austrii i we Włoszech, a jest to obecnie możliwe także w Słowenii. Wszystkie te kraje leżą na szlakach migracyjnych do Niemiec. Również tam wzrost poparcia dla skrajnie prawicowej partii AfD (Alternatywa dla Niemiec) łączy się bezpośrednio z polityką otwartych drzwi kanclerz Angeli Merkel. Na Węgrzech Viktor Orban, przywódca sfory, odniósł w kwietniowych wyborach druzgocące zwycięstwo. Następny test będzie miał miejsce w Szwecji, jednej z najstarszych demokracji Europy z historycznie liberalnym podejściem do uchodźców. W sondażach idzie tam w górę skrajnie prawicowa partia Szwedzcy Demokraci" - można przeczytać w artykule "FT".

"Wyzwaniem dla polityków głównego nurtu jest zapewnienie wyborców, że z coraz większą energią zajmują się problemem kontrolowania napływu uchodźców, a jednocześnie kontrowanie umyślnego szerzenia paniki przez populistów" - konkluduje gazeta.

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   7 czerwca, 07:26

   Tylko wczoraj były 3 ataki z użyciem noża w Londynie!. Mój brytyjski kolega mieszkający od urodzenia w Londynie obecnie mieszka w Tajlandii, napisał wymowny list na swoim wallu nt obecnego życia i sytuacji w UK. Nie będzie dobrze w kraju w którym do władzy są dopuszczeni ludzie którzy nie mają na celu dobra europy i jej mieszkańców. Więcej masowe wyprowadzki brytyjczyków do innych krajów są już tak wymownym sygnałem, że nie trzeba o nic więcej ich pytać.

  • Tytus
   7 czerwca, 07:40

   Lewica ponownie próbuje zniszczyć Europę i prawdziwe tradycje Europejczyków tak jak Hitler który też był lewicowym socjalistą.

  • Dumny Lewak
   7 czerwca, 09:49

   Hitler to czyste myslenie PRAWICOWE tlumoku. Prawica niszcze europe . Tylko LEWICA moze ocalic swiat . Tlumoki tego nigdy nie zrozumieja.

  • Vistula
   7 czerwca, 18:22

   NSDAP to skrot od "Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei", czyli Narodowo-SOCJALISTYCZNA partia pracy. Ta da... Lewackie koltunstwo jest od lat przyzwyczajone do zaklamywania faktow. Jezeli fakty przecza ich idei to tym gorzej dla faktow.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.09.2018
  GBP 4.799 złEUR 4.294 złUSD 3.651 złCHF 3.777 zł

  Sport


  Reklama