Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Fałszywa jesień" w UK. Przyroda "w stanie stresu"

"Fałszywa jesień" w UK. Przyroda "w stanie stresu"
Wysuszonea trawa w parkach, opadające z drzew liście... To jeszcze lato, ale wygląda jak jesień. Na zdj. z 13.08 mieszkanka Londynu opala się w okolicach Hackney Marshes. (Fot. CARLOS JASSO/AFP via Getty Images)
Fala upałów na Wyspach i niemal wszechobecna susza spowodowała, że drzewa weszły w tryb przetrwania, a liście opadsają lub zmieniają kolor w wyniku stresu - twierdzą eksperci, cytowani przez portal BBC. To znak rozpoznawczy tzw. 'fałszywej jesieni', która nie jest dobra dla przyrody.
Reklama
Reklama

Zdaniem Leigh Hunta, starszego doradcy ds. ogrodnictwa w Królewskim Towarzystwie Ogrodniczym (Royal Horticultural Society), niektóre drzewa mogą nawet umrzeć.

"Patrząc na przyrodę można odnieść wrażenie, że to już jesień, ale dni są jeszcze zbyt długie, aby mogły się rozpocząć te naturalne jesienne procesy. Fizjologicznie rośliny nie reagują na warunki jesienne; dlatego nazywamy to luźno fałszywą jesienią" - tłumaczy specjalista.

Dodaje też, że w ciągu 45 lat swojej pracy ten rok jest jednym z najcięższych, jakie widział, jeśli chodzi o pogorszenie się stanu drzew. I chociaż starsze drzewa mogą wytrzymać suszę dzięki swojej rozległej sieci korzeni, to młodsze okazy, takie jak te sadzone na ubogiej glebie na obrzeżach dróg, mogą uschnąć i umrzeć.

Jak tłumaczy Hunt, drzewa, które straciły tylko kilka liści i tylko trochę pożółkły, powinny odrodzić się przy wystarczających opadach deszczu. Jest jednak "punkt krytyczny", kiedy drzewo nie może uzupełnić wody utraconej przez pory w liściach i wysycha.

"W warunkach takich jak te, które widzieliśmy niedawno, drzewa mogą reagować, produkując więcej nasion – na przykład żołędzie – w celu rozmnażania się i przetrwania w przyszłości. A jeśli będzie dużo deszczu, możemy nawet zobaczyć drugą wiosnę" - twierdzi starszy doradca ds. ogrodnictwa w Royal Horticultural Society.

Inne oznaki nieprzewidywalnej pogody to przedwcześnie pojawiające się na roślinach i krzewach jagody. The Woodland Trust - organizacja charytatywna zajmująca się ochroną lasów w Wielkiej Brytanii - już od 28 czerwca odnotowuje zmiany sezonowe, kiedy to pojawił się pierwszy raport o dojrzałych jeżynach.

Owoce i orzechy dojrzewają teraz szybciej niż kiedykolwiek, co "może oznaczać katastrofę dla dzikiej przyrody", która się nimi żywi.

"Rekordowe upały, których właśnie doświadczyliśmy, przyczyniły się do wielu wydarzeń wczesnojesiennych. Otrzymaliśmy niektóre z naszych najwcześniejszych w historii dojrzałych jeżyn z południowej Anglii. Głóg i jarzębina dojrzewają również za wcześnie w niektórych częściach kraju, gdzie zaobserwowano już również jesienne zabarwienie liści" - poinformowała cytowana przez BBC Fritha West z Woodland Trust.

Trudno przewidzieć długoterminowe konsekwencje suszy, ale eksperci ds. ekologii uważają, że wysuszone przez tygodnie łąki i twarda jak skała gleba w dużej części południowej Anglii będą miały duży wpływ na dziką przyrodę, a obniżenie poziomu rzek zmniejszy siedliska ryb, płazów i bezkręgowców, wpływając przez to na całe ekosystemy.

Czytaj więcej:

UK: Wskutek suszy kurczą się rzeki, przez co cierpią dzikie zwierzęta

W ośmiu rejonach Anglii ogłoszono stan suszy. Także w Londynie

Brytyjscy rolnicy ostrzegają: Upały mogą oznaczać mniej warzyw na świątecznych stołach

Anglia: 13 rzek z rekordowo niskim poziomem wody. Skutki suszy mogą potrwać do listopada

Thames Water wprowadza zakaz używania węży ogrodowych. Obejmie 15 mln klientów

Woda z Walii zabezpieczy Londyn przed suszą?

Po Anglii także w części Walii ogłoszono stan suszy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama