Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Farage popiera nową eurosceptyczną Partię Brexitu

Farage popiera nową eurosceptyczną Partię Brexitu
Nigel Farage najwyraźniej wraca do polityki. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Komisja Wyborcza poinformowała wczoraj o rejestracji nowego ugrupowania politycznego Partia Brexitu, któremu poparcia udzielił m.in. były lider eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage.
Reklama

Ruch, stworzony przez byłą polityk UKIP Catherine Blaiklock, nie planuje startu w majowych wyborach lokalnych w niektórych częściach kraju, ale zapowiedział gotowość do ubiegania się o mandaty w razie ewentualnych wyborów do Parlamentu Europejskiego, których przeprowadzenie byłoby konieczne w przypadku opóźnienia zaplanowanego na 29 marca br. wyjścia z UE.

Zdaniem konserwatywnego dziennika "Telegraph", ugrupowanie powstało w celu zagospodarowania eurosceptycznego, konserwatywnego elektoratu w obliczu przesunięcia UKIP w stronę bardziej radykalnej partii o wyraźnie antymuzułmańskim programie.

Gazeta zaznaczyła, że powstanie nowej formacji jest także "sygnałem do pobudki dla premier Theresy May i ryzykiem wyborczym dla Partii Konserwatywnej", gdyby ugrupowanie zdecydowało się na złagodzenie linii wobec Unii Europejskiej w trwających negocjacjach dotyczących wyjścia ze Wspólnoty.

Głównym postulatem Partii Brexitu jest zagwarantowanie, że "Zjednoczone Królestwo powinno przestać być członkiem Unii Europejskiej i w przyszłości nie być stroną traktatu ani nie dołączyć do żadnej organizacji międzynarodowej, która w jakikolwiek sposób prowadzi do ograniczenia suwerenności" kraju.

W 24-stronicowym programie - do którego dotarł "Telegraph" - znajdują się także m.in. deklaracje dotyczące ograniczenia roli państwa w gospodarce oraz obniżenia podatków.

Liderka ugrupowania Catherine Blaiklock poinformowała, że kontaktowały się z nią "setki" członków Partii Konserwatywnej, którzy są gotowi do przejścia do nowej formacji. Jak ostrzegła, w razie konieczności organizacji wyborów do Parlamentu Europejskiego na taki ruch mogą zdecydować się nawet "tysiące" torysowskich aktywistów.

Poparcia nowej inicjatywie udzielił jeden z liderów kampanii za wyjściem z Unii Europejskiej i były lider UKIP Nigel Farage, który w komentarzu dla "Telegrapha" określił jej powstanie jako "dobrą wiadomość dla tych z nas, którzy wierzą w demokrację".

Jednocześnie zapowiedział, że w ewentualnych wyborach do Parlamentu Europejskiego ubiegałby się o ponowny wybór na europosła z Wielkiej Brytanii. "Mam nadzieję, że zarówno Partia Konserwatywna, jak i Partia Pracy zdadzą sobie sprawę z takiego zagrożenia" - podkreślił.

"Jeśli Theresa May i Jeremy Corbyn nie chcą zmierzyć się z takim ryzykiem wyborczym i chcieliby, abym nie pojawiał się na pierwszej linii politycznego frontu, to mają bardzo prostą okazję do tego, aby (to zrobić): zrealizować prawdziwy Brexit; taki, za którym zagłosowało w 2016 roku 17,4 miliona ludzi" - tłumaczył.

"W przeciwnym razie ta groźba przekształci się w obietnicę" - ostrzegł.

54-letni Farage jest od 1999 roku europosłem reprezentującym południowo-wschodnią Anglię. W Parlamencie Europejskim jest też szefem grupy Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniej.

W 2014 roku Farage poprowadził UKIP do zwycięstwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego, uzyskując 27 proc. głosów. Wynik ugrupowania był pierwszym przypadkiem od 1910 roku, kiedy w ogólnobrytyjskich wyborach triumfowało inne ugrupowanie niż dwie największe siły polityczne w kraju: Partia Konserwatywna lub Partia Pracy.

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   9 lutego, 12:24

   Ten pajac I ruski agent powinien juz dawno wyleciec z polityki! Facet ktory klamal podczas kampani brexit i zdobyl niemieckie obywatelstwo po czym ucieka jak szczur z plonacego statku kiedy wygrywa brexit.

  • Krótkie pytanie
   9 lutego, 12:43

   Czy Pan żabooki zrzekł się już niemieckiego paszportu, jeśli nie to niech mówi ani słowa że UE jest "niedobra"

  • Gosc 008
   9 lutego, 18:49

   dobrze mu gadac ... jak ma podwojne obywatelstwo i moze w kazdej chwili zmienic miejsce zycia ... i miec w nosie UK ...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2019
  GBP 4.762 złEUR 4.351 złUSD 3.921 złCHF 4.001 zł

  Sport


  Reklama