Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Famous cyclists call for help for Szurkowski

Famous cyclists call for help for Szurkowski
Ryszard Szurkowski to jeden z najwybitniejszych w historii polskich kolarzy szosowych. (Fot. Facebook/ Pomagam.pl)
Michał Kwiatkowski, Maja Włoszczowska, Rafał Majka and many other well-known cyclists appealed through social networks for help for the legend of this sports discipline Ryszard Szurkowski, paralyzed for nearly five months.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Szybkiego powrotu do zdrowia Panie Ryszardzie! Jestem w Pana drużynie, pomożemy!" - napisał na Twitterze Kwiatkowski, załączając hasztag #zbiorkadlamistrza.

"Znając mistrza, wróci do formy szybciej niż niejeden nastolatek. Pomóżmy mu w tym" - to z kolei apel Włoszczowskiej.

"Potrzebne wsparcie dla Pana Ryszarda Szurkowskiego! Wspieram go całym sercem, bo jest dla mnie wzorem do naśladowania!" - podkreślił Majka.

Słów wsparcia ze strony środowiska kolarskiego jest więcej. Pojawiły się propozycje leczenia Szurkowskiego z różnych ośrodków medycznych w Polsce. Pomoc zadeklarowała również m.in. spółka PKN Orlen.

"Fundacja PKN ORLEN włączy się w pomoc w rehabilitacji Pana Ryszarda Szurkowskiego. Bardzo dziękuję" - napisał na Twitterze minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Szurkowski uległ wypadkowi 10 czerwca podczas wyścigu weteranów w Kolonii. Tuż przed nim przewróciło się dwóch kolarzy, a on sam upadł na twarz. Doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego i czterokończynowego porażenia. Ponadto miał uszkodzoną czaszkę, połamaną w kilku miejscach szczękę, zdeformowany nos, wyrwaną wargę.

W Niemczech przeszedł kilka operacji kręgosłupa i twarzy. Tam rozpoczął rehabilitację, którą od trzech miesięcy kontynuuje w Konstancinie.

Wypadek w Kolonii był dla wielu tajemnicą poliszynela. Koledzy z peletonu, znajomi, lekarze, dziennikarze zachowali solidarność, nie informując o dramacie opinii publicznej, o co prosiła rodzina i sam Szurkowski. Zmienił on jednak zdanie po wizycie w szpitalu w Konstancinie komentatora Eurosportu Krzysztofa Wyrzykowskiego, którego zna od 45 lat. W poniedziałek wieczorem media podały informację o dramacie mistrza.

Szurkowski postanowił zabrać głos, gdy okazało się, że koszty leczenia przekraczają możliwości rodziny. Przyjaciele i media organizują akcję zbierania pieniędzy na rehabilitację w ośrodku w Kamieniu Pomorskim. Jest nadzieja, że dzięki najnowocześniejszych urządzeniom, jak egzoszkielet i lokomat, Szurkowski ponownie stanie na nogi.

72-letni obecnie Szurkowski to najlepszy polski kolarz w historii, mistrz świata z 1973 roku, dwukrotny srebrny medalista olimpijski i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika-amatora na świecie. Interesowały się nim najlepsze grupy zawodowe, m.in. belgijska Molteni, w której występował słynny Eddy Merckx, ale w tamtych czasach kolarze z bloku państw socjalistycznych nie mieli możliwości przejść na zawodowstwo.

Po zakończeniu kariery Szurkowski z sukcesami prowadził kadrę narodową (1984-88). W 1985 roku jego podopieczny Lech Piasecki wygrał Wyścig Pokoju i został mistrzem świata, a trzy lata później na igrzyskach olimpijskich w Seulu Polacy sięgnęli po srebro w wyścigu drużynowym. Szurkowski był twórcą pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-89), dyrektorem polskiej części Wyścigu Pokoju, a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-11). Ostatnio prowadził sklep rowerowy na warszawskiej Woli.

W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską. Ma najwyższe odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement