Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Fala mrozu coraz bliżej Irlandii

Fala mrozu coraz bliżej Irlandii
Mieszkańcy Irlandii już teraz zmagają się z opadami śniegu. (Fot. Getty Images)
'Bestia ze Wschodu zmierza nad Irlandię' - ostrzegł premier Leo Varadkar, zalecając uważne obserwowanie w najbliższych dniach ostrzeżeń pogodowych. Mieszkańcy wzięli sobie przestrogę do serca i podobnie jak Brytyjczycy, zaczęli masowo wykupować leki oraz produkty żywnościowe.
Reklama

Hasło “Beast from the East” przewija się już od kilku dni w irlandzkich mediach. Odnosi się ono do fali mrozów znad Syberii, która ma dotrzeć nad Zieloną Wyspę w czwartek. Minister mieszkalnictwa Eoghan Murphy podkreślił w programie RTE Morning Ireland, że jak dotąd prognozy się sprawdzają i już wczoraj w większości kraju spadł śnieg.

“Pod koniec tygodnia spodziewane jest wydanie przez Met Eireann czerwonego, najwyższego, alarmu pogodowego. Ostatnio z taką powagą traktowany był huragan Ofelia - w październiku ubiegłego roku. Wczoraj swoje plany przygotowania na atak żywiołu przedstawiła National Emergency Coordination Group (NECG)” - relacjonuje Journal.ie.

NECG przede wszystkim doradziła mieszkańcom pozostanie podczas kryzysu pogodowego w domach. Szef rządu zapewnił wczoraj, iż wszelkie informacje związane z tym, czy ludzie powinni udać się do pracy i podróżować “będą jasne”. Chodzi o zastrzeżenia, jakie sformuowała Partia Pracy po ostatnim huraganie, gdy właściciele prywatnych firm nie mieli jasności, jakie powinni podjąć kroki w związku z czerwonym alertem. Premier przyznał wówczas, iż pracownicy sektora prywatnego byli zdezorientowani, czy w związku z alarmem powinni zostać w domach, czy też iść do pracy.

“Powinny zostać wprowadzone jasne zasady, określające, co czerwony alarm powinien oznaczać dla firm prywatnych. Pracodawcy winni ustalić zasady postępowania i wytyczne w tym zakresie dla swoich przedsiębiorstw” - wskazał wówczas Varadkar.

Zapytany wczoraj o tę kwestię szef rządu stwierdził, iż NECG powinno wydać ostrzeżenie zalecające ludziom nie wychodzenie do pracy. Poinformował jednocześnie, iż w przypadku wydania przez Met Office czerwonego alertu, zamknięte zostaną szkoły.

Tymczasem biuro synoptyczne wydało pomarańczowy alert dla Dublina, Carlow, Kildare, Laois, Louth, Wicklow i Meath, który będzie obowiązywał dziś od godz. 15:00 do 11:00 jutro.

W Kilkenny, Longford, Wexford, Offaly, Westmeath, Corku, Tipperary i Waterford żółte ostrzeżenie pogodowe wejdzie w życie dziś o 18:00 i potrwa do jutra, godz. 11:00.

“Ostrzeżenia mogą zostać rozszerzone na inne hrabstwa, mogą zostać także podniesione do poziomu czerwonego. W niektórych regionach do jutra może nasypać od 4 do 6 cm śniegu, a temperatury spaść do -7 st. C.” - ostrzega Journal.ie.

Met Eireann przewiduje dziś opady śniegu wzdłuż wybrzeża wschodniego. Na zachodzie ma być sucho i słonecznie, dopiero wieczorem zachmurzy się i popada. W nocy w prowincjach Leinster i Munster będzie sypał śnieg. Temperatury od -3 do -6 st. C.

Jutro opady białego puchu spodziewane są w całym kraju, lecz najsilniejsze na wschodzie. Temaperatury od -1 do -2 st. C, jednak wschodni wiatr sprawi, że odczuwać będziemy większe zimno. W nocy słupki rtęci spadną do -5, -7 st. C.

Czwartek nadal z temperaturami poniżej zera i wiatrami ze wschodu. Opady śniegu nasilą się w całym kraju. Taka aura ma się utrzymać co najmniej do piątku. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama